Šéfa Adidasu znepokojují vyhlídky Evropské unie. Politiky nového prezidenta USA Trumpa se nebojí

ČTK ČTK
28. 1. 2017 21:08
Vyhlídky Evropské unie nejsou příliš lákavé, protože starý kontinent je v dlouhodobější krizi, tvrdí ředitel německé společnosti Adidas Kasper Rorsted. Masová migrace, přetrvávající dopady dluhové krize eurozóny nebo vzestup pravicově populistických stran jsou podle Rorsteda mnohem naléhavější problémy než kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Šéf německé společnosti Adidas Kasper Rorsted má velké obavy z dopadů, které může mít neschopnost Evropské unie řešit vlastní problémy.

Nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se přitom Rorsted nebojí. Šéf předního světového výrobce sportovního oblečení a obuvi to řekl německému listu Die Welt.

EU se potýká s masovou migrací, přetrvávajícími dopady dluhové krize eurozóny, vzestupem pravicově populistických stran a širšími dopady britského rozhodnutí odejít z unie. "Z hlediska obchodu a podnikání obavy nemám, politicky mě ale velmi znepokojuje, že Evropa není schopna řešit vlastní problémy," řekl Rorsted sobotnímu vydání listu. "Tato neschopnost řešit problémy nás v tomto roce poškodí ještě více než jindy," řekl Rorsted bez dalších podrobností.

Klíčové volby 

Agentura Reuters připomíná, že v letošním roce se konají parlamentní volby v Německu, Francii a Nizozemsku. Poslední dobou jsou přitom podle ní podobná hlasování v Evropě spíše zdrojem nestability a krize než základním pilířem demokratického zřízení. 

Politické vyhlídky Spojených států za prezidenta Trumpa jsou naproti tomu podle Rorsteda příznivé. "Trump je koneckonců člověk obchodu a podnikání. Může udělat pár věcí, které se nám nebudou líbit, nic katastrofického to ale nebude," citoval list šéfa Adidasu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy