Šéf URNA: Zasahující policisté jsou špičková jednotka

Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 1. 2015 17:35
Francouzští RAID, kteří zasahovali proti teroristům u Paříže, jsou špičková jednotka mající na svém kontě desítky úspěšných zásahů, říká pro Aktuálně.cz šéf české protiteroristické jednotky Lochman.
Příslušníci zásahové jednotky během pátečního obléhání teroristů.
Příslušníci zásahové jednotky během pátečního obléhání teroristů. | Foto: Reuters

Praha - Uprchlé teroristy poblíž Paříže držely v obklíčení speciální policejní jednotky RAID. S jejich příslušníky přesně před měsícem cvičili i čeští policejní specialisté. "Nechtěl bych být na jejich místě. Tlak na policisty musí být obrovský," řekl šéf české protiteroristické jednotky (URNA) Libor Lochman.

Rozhovor pro Aktuálně.cz poskytl v pátek ještě předtím, než policie udeřila na obou místech a zabila jak teroristy podezřelé z masakru v redakci Charlie Hebdo, tak islamistu držícího rukojmí v pařížském supermarketu.

"Společně jsme nacvičovali zásah proti teroristům, kteří zaútočili na rychlovlak TGV. Zkoušeli jsme vstupy do něj, taktické postupy v něm, jaké se dají použít zbraně a jaké ráže, co lze a nelze prostřelit a s jakými důsledky, protože ten vlak má různě tvrzená skla. Tohle vše se dnes musí v boji s teroristy brát v úvahu. Základem všeho jsou však informace zpravodajských služeb o chystaném útoku, pak je i naše práce velmi efektivní," popisuje okolnosti zásahu proti teroristům Lochman.

Aktuálně.cz: Ocitli se někdy vaši muži v podobné situaci jako nyní francouzští policisté? V roli lovců teroristů?

Libor Lochman: Vlastně ano. I když se to měřítko nedá srovnávat. Stalo se to, když před lety uprchl z mírovské věznice pan Kajínek. Tehdy jsme dostali zprávu, že ho někdo viděl v lese v okolí Mírova, tak nás na to místo povolali a my jsme ten les začali prohledávat. Ale neprobíhalo to v tak velkém rozsahu jako teď nedaleko Paříže. A navíc to nebylo tak nebezpečné.

A.cz: Nakonec jste ale pana Kajínka "ulovili", avšak ne v lese, ale na sídlišti. Což bylo možná ještě komplikovanější.

Ano - pokud narážíte na to, že jakási žena se pokusila přeřezat lano slaňujícího policisty, který se spouštěl ze střechy paneláku k bytu, kde se pan Kajínek ukrýval.

A.cz: Zpět do Francie. Dá se vůbec připravit na stále vynalézavější, neočekávanější a brutálnější útoky teroristů?

Cvičíme a trénujeme právě kvůli tomu nejenom v lesích, na skalách či u vodních nádrží, ale také v maketách dopravních letadel či v budovách. I neštěstí ve Francii ukazuje, že musíme být připraveni na cokoliv a kdekoliv.

Dnes mají teroristé - když pominu kriminální podsvětí - obrovské možnosti výcviku a tréninku. Mohou být vycvičeni v Iráku, Sýrii, Libyi... téměř kdekoliv. A když pak projdou i válkou, tak se z nich stávají nebezpeční profesionálové. Nemyslím tím ale záběry na poskakující muže v maskovaných uniformách, jak je můžeme občas vidět v televizních záběrech. To je dost legrační obraz teroristů. Pokud nás budou podobní lidé ohrožovat, tak to nebudou ani tak poblouzněnci s týdenním výcvikem, ale především ti, kteří prošli intenzivním a pravidelným tréninkem a mají bojové zkušenosti. A počet těchto lidí je i s přispěním válek stále větší, takže to pro nás bude stále těžší a nebezpečnější.

A.cz: Pokud se nemýlím, tak jste v minulosti dost úzce spolupracovali s britskými speciálními silami SAS a v poslední době i s francouzskými policisty z jednotek RAID anebo vojenskými četníky Gign. O jaké jejich úrovni tu vlastně mluvíme?

V Evropské unii existuje projekt Atlas, v němž jsou sdruženy protiteroristické jednotky - policejní i ty četnické. Známe se tedy nejenom ze společného výcviku,  ale velmi dobře i osobně. Například s francouzským RAIDem jsme naposled cvičili loni v prosinci. Jde o špičkovou jednotku, která má na svém kontě mnoho desítek úspěšných zásahů. Ale ne vždy o nich vědí a píší média. Například Gign zasahoval před lety v Marseille proti únoscům dopravního letadla.

A.cz: Jste při těchto společných manévrech v pozici rovnocenných partnerů, anebo jsou oni vašimi učiteli?

Jsme rovnocenní partneři. Oni jezdí i k nám a v lecčem se mohou učit. Stejně jako i my od nich. Když se ale bavíme o Francii, tak na prosincovém cvičení s jejich policejní protiteroristickou jednotkou RAID jsme se potkali i s Brity, Iry či Italy a společně jsme nacvičovali zásah proti teroristům, kteří zaútočili na rychlovlak TGV. Zkoušeli jsme vstupy do něj, taktické postupy v něm, jaké se dají použít zbraně a jaké ráže, co lze a nelze prostřelit a s jakými důsledky, protože ten vlak má různě tvrzená skla. Tohle vše se dnes musí v boji s teroristy brát v úvahu. Základem všeho jsou však informace zpravodajských služeb o chystaném útoku, pak je i naše práce velmi efektivní.

A.cz: Jak se mohlo stát, že mezi oběťmi útoku na redakci Charlie Hebdo jsou i policejní ochránci? Podcenili něco? Čímž nezpochybňuji jejich úroveň.

Těžko to hodnotit. K tomu nemám dost informací. Takže jen obecně: Pokud někam vtrhne komando s kalašnikovy a začne po novinářích i jejich ochráncích pálit jako zběsilé dávkami, tak je při překvapivém útoku obrana vždy velmi těžká.

A.cz: Nejrůznější experti teď hodnotí vycvičenost teroristů, kteří vyvraždili redakci Charlie Hebdo. Jaká je tedy podle vás jejich úroveň?

Útok si určitě připravili. Až tak moc velcí profíci to ale nejsou - ať již proto, že si v autě zapomněli občanský průkaz, anebo i proto, že zcela zbytečně zavraždili zraněného policistu, který je už neohrožoval. Dneska je ale v očích veřejnosti profesionálem každý, kdo umí natáhnout samopal a vystřelit. Notabene když má za sebou nějaké týdenní školení. Znovu říkám - profesionální terorista je ten, který pravidelně a dlouhodobě trénuje a prošel boji - třeba v Iráku, Afghánistánu či Sýrii.

A.cz: Pod jakým tlakem teď asi pracuje francouzská policie?

Neumím si to představit a nechtěl bych být na jejich místě. Tlak na policisty musí být obrovský. Neberte to ve zlém, ale v podobných situacích by měli politici i novináři nechat policii efektivně pracovat a nepřekážet jim v práci. Jejich intervence vůbec ničemu neprospívají, spíše často škodí. Ale to je asi jen můj sen. V dnešní mediální době se téměř všechny tragédie servírují lidem v přímém přenosu až do kuchyně a jiné to už asi nebude.

A.cz: Mohou se obklíčení teroristé, kteří v tuto chvíli drží rukojmí, podle vás vzdát?

Moc tomu nevěřím. Pravděpodobnější je, že zahynou při přestřelce, anebo spáchají sebevraždu. I když by bylo samozřejmě lépe, pokud by je policie dostala živé a mohla od nich získat informace o dalších členech jejich skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy