reklama
 
 

Šéf Sinn Féin Gerry Adams chce odejít z čela strany. Je čas na změnu, tvrdí kontroverzní politik

18. 11. 2017 23:34
Šéf irské republikánské strany Sinn Féin Gerry Adams oznámil, že chce odstoupit z funkce předsedy. V roce 2018 už ani nebude usilovat o znovuzvolení do irského parlamentu. "Vést znamená vědět, kdy je čas na změnu. Ten čas nastal nyní," řekl Adams v závěru sjezdu strany v Dublinu.

Dublin - Šéf irské republikánské strany Sinn Féin Gerry Adams řekl, že v roce 2018 odstoupí z funkce a nebude usilovat ani o znovuzvolení do irského parlamentu. Adams stál v čele nacionalistické strany, která působí v Irsku i Severním Irsku, 34 let.

"Vést znamená vědět, kdy je čas na změnu. Ten čas nastal nyní," řekl podle agentury AFP viditelně dojatý Adams v závěru sjezdu strany v Dublinu. Dodal, že požádá vedení Sinn Féin o stanovení termínu pro mimořádnou konferenci strany příští rok, na které delegáti zvolí nového vůdce.

Irský tisk píše, že devětašedesátiletý politik patrně ve straně zcela neskončí a bude zastávat nějakou čestnou funkci. Adamsovou nástupkyní by podle médií mohla být současná místopředsedkyně Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.

Podle agentury Reuters skončí Adamsovým odchodem proces generační výměny v nacionalistické straně, považované za někdejší politické křídlo Irské republikánské armády (IRA). Ta vedla ozbrojený boj za odtržení Severního Irska (Ulsteru) od Británie.

Adams je kontroverzním politikem, někteří ho dokonce označovali za teroristu, druzí ho chválili jako mírotvorce. Adams byl podle agentury AP obviňován, že byl vysoce postaveným členem IRA, toto tvrzení ale opakovaně popřel.

Severní Irsko zažilo tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány. Nepokoje si od roku 1969 vyžádaly kolem 3500 mrtvých.

autor: ČTK | 18. 11. 2017 23:34

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama