Kaczyński nechce být premiérem, místo sebe posílá ženu

ČTK ČTK
20. 6. 2015 17:18
Jaroslaw Kaczyński místo sebe navrhuje na polskou premiérku současnou místopředsedkyni strany Právo a spravedlnost Beatu Szydlovou. Jeho strana má velkou šanci podzimní volby vyhrát.
Premiér Jaroslaw Kaczyński při příchodu do Sejmu
Premiér Jaroslaw Kaczyński při příchodu do Sejmu | Foto: Reuters

Varšava - Šéf polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) a někdejší premiér Jaroslaw Kaczyński se nebude po letošních parlamentních volbách ucházet o post předsedy vlády.

Oznámil to na sjezdu strany s tím, že v případě vítězství v podzimních volbách by premiérkou měla být 52letá místopředsedkyně PiS Beata Szydlová. Ta nedávno úspěšně vedla kampaň nově zvoleného prezidenta Andrzeje Dudy.

"Požádal jsem předsednictvo Práva a spravedlnosti, aby v případě, že vyhrajeme, navrhlo do funkce premiéra Beatu Szydlovou," oznámil Kaczyński. "Musíme dát prezidentovi vládu, která bude jeho týmem, která přesvědčí Poláky, že naši vlast lze řídit poctivě, spravedlivě, ve veřejném zájmu (...)," vysvětlil.

Polsko chce podle něj nové tváře a generační změnu - a Szydlová "je současně mladá i zkušená", dodal na adresu rodačky z Osvětimi.

Podle předvolebních průzkumů má konzervativní PiS poměrně velkou šanci parlamentní volby vyhrát. Průzkum agentury TNS z minulého týdne ukázal, že Kaczyńského strana by dostala 32 procent hlasů, zatímco nyní vládní Občanskou platformu by volilo 24 procent lidí.

Do parlamentu by se kromě těchto dvou stran dostalo už jen uskupení populisty a bývalého rockového hudebníka Pawla Kukize, který skončil na třetím místě v prvním kole nedávných prezidentských voleb.

Právě prezidentské volby byly pro PiS vzpruhou. Navzdory původním předpokladům totiž kandidát opozice, 43letý Duda, porazil dosavadního prezidenta Bronislawa Komorowského, kterého podporovala Občanská platforma.

Szydlová slibuje snížit důchodový věk a více peněz rodinám

"Rozhodnutí nominovat ženu je velice dobré rozhodnutí z Kaczyńského strany, protože sám budí mnoho negativních reakcí," řekla agentuře AFP politoložka Renata Mienkowská-Norkieneová.

Sama politička slíbila, že po vítězných volbách sníží věk pro odchod do důchodu, zvýší částku příjmů osvobozenou od daní a rodinám pomůže částkou 500 zlotých na každé dítě (asi 3300 Kč). "To, co se pokazilo za osm let vlády odcházející strany Občanská platforma, musíme napravit. V našem týmu je místo pro každého Poláka, pro každou Polku," prohlásila.

Téměř současně premiérka Ewa Kopaczová na konferenci Občanské platformy připustila, že během osmi let vlády této strany někteří její politici zklamali.

"Omlouváme se. S pokorou přijímáme každý hlas nespokojenosti a kritiky," řekla šéfka vlády. "O jedno vás prosím: nenechte se podvést. Nenechte si namluvit, že Polsko je v ruinách," vzkázala voličům. Polsko podle ní sice potřebuje změnu, ale neměla by to být změna k horšímu.

 

Právě se děje

Další zprávy