Šéf polské diplomacie obvinil Scholze z vměšování do záležitostí Polska

ČTK ČTK
25. 9. 2023 10:24
Šéf polské diplomacie obvinil Scholze z vměšování do záležitostí Polska

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau obvinil německého kancléře Olafa Scholze, že se pokouší vměšovat do vnitřních záležitostí Polska a do kampaně před parlamentními volbami vyhlášenými na 15. října. Scholz v sobotu řekl, že Polsko musí vysvětlit obvinění, že polské konzuláty v některých afrických a asijských zemích prodávaly pracovní víza ve zrychleném režimu za řádově tisíce dolarů, píše agentura AP.

Scholz na shromáždění spolustraníků ze sociální demokracie v Norimberku řekl, že Polsko bude nechávat přes své území procházet lidi bez kontroly "a my tu pak budeme muset vést diskuzi o naší azylové politice". "Kdo do Polska přijde, musí tam být zaregistrovaný a musí tam absolvovat azylové řízení," řekl. Víza, která "jsou nějak udělována za peníze", problém podle něho jen zvětšují. "O tom je třeba mluvit s polskou vládou," citovala ho agentura DPA.

Šéf polské diplomacie v neděli pozdě večer na sociální síti X napsal, že "poslední Scholzovo prohlášení porušuje princip suverénní rovnosti států" a že naznačuje, že jde o pokus o vměšování do vnitřních záležitostí Polska. Vyzval Scholze, aby se zdržel vyjádření, která poškozují polsko-německé vztahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy