Šéf Pentagonu: Armáda moc utrácí, musí víc šetřit

ČTK ČTK
3. 4. 2013 21:33
Očekávané škrty v rozpočtu Pentagonu nezpochybní úlohu USA ve světě, tvrdí ministr
Americký ministr obrany Chuck Hagel: Máme moc generálů.
Americký ministr obrany Chuck Hagel: Máme moc generálů. | Foto: Reuters

Washington - Očekávané škrty v rozpočtu Pentagonu nezpochybní úlohu Spojených států ve světě a americká armáda zůstane zásadním nástrojem americké moci. Ujistil o tom dnes ministr obrany Chuck Hagel. V projevu ke strategickým výzvám armády USA a jejímu financování předeslal, že nezbytných úspor lze dosáhnout snížením počtu civilních zaměstnanců, zefektivněním vojsk a zamezením předražených zakázek. Rozpočet Pentagonu na rok 2014 má být zveřejněn 10. dubna.

Šéf Pentagonu je přesvědčen, že se v armádě utrácí zbytečně moc peněz. Ministerstvo se podle něj obejde i bez 41 miliard dolarů (téměř 825 miliard korun), o které se dodatečně snižuje letošní rozpočet. Ten původně činil 614 miliard dolarů.

Ve svém dosud největším projevu od únorového nástupu do funkce Hagel na vojenské univerzitě ve Washingtonu označil za zbytečné, aby civilní a obchodní úkoly v armádě plnilo 800 000 lidí. Ti jsou na tom navíc finančně mnohem lépe, než kdyby pracovali mimo armádu.

U vojenských jednotek, ve kterých aktivně slouží 1,4 milionu vojáků, si ministr představuje především omezení počtu tanků a příliš drahých a riskantních projektů, například při modernizaci letectví. Příliš vysoký je podle něj s ohledem na změny v armádě od konce studené války ale i počet generálů.

Ministr hodlá zaútočit na fungování armády a návazných institucí. "Největší finanční výzvou, se kterou se musí ministerstvo obrany (USA) vyrovnat do daleké budoucnosti, není nezměněný či nižší rozpočet, ale sílící nerovnováha ve způsobu, jakým se tyto peníze utrácejí," shrnul svůj postoj šéf Pentagonu. V květnu by měl upřesnit vojenskou strategii USA s ohledem na škrty.

Pentagon nyní čelí nejrozsáhlejšímu utahování opasků za několik posledních desetiletí. Jen letos musí na výdajích počítat s tím, že vojenský rozpočet bude menší o 41 miliard dolarů, v dalších letech by škrty mohly ročně dosáhnout až 50 miliard dolarů.

Ve Spojených státech začaly od března platit automatické rozpočtové škrty. Ty zasáhly prakticky všechny oblasti veřejného života. Vláda se tak musí do konce září, kdy končí fiskální rok, obejít bez 85 miliard dolarů. Dalších 1,2 bilionu dolarů se má ušetřit v dalších deseti letech.

 

Právě se děje

Další zprávy