Šéf Nočních vlků na Slovensku dostal pokutu kvůli bojové technice

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2018 22:56
Ministerstvo hospodářství mu ji udělilo za to, že úřady dostatečně neinformoval o vyřazené bojové technice na své základně.
Areál nočních vlků na Slovensku
Areál nočních vlků na Slovensku | Foto: Pravda.sk/skhamba.tumblr.com

Bratislava - Zakladatel slovenské odnože kontroverzního ruského klubu motorkářů Noční vlci, kteří jsou známí blízkým vztahem s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, dostal na Slovensku vysokou pokutu. Ministerstvo hospodářství mu ji udělilo za to, že úřady dostatečně neinformoval o vyřazené bojové technice na své základně, napsal server aktuality.sk. Jozef Hambálek podle něj bude muset zaplatit 33 000 eur (850 000 korun).

Základna se nachází v obci Dolná Krupá u Trnavy. Místo podle aktuality.sk bylo v posledních týdnech pod drobnohledem ministerstva hospodářství, neboť Hambálek tam se svým spolkem dobrovolných hasičů navozil vyřazenou bojovou techniku, mimo jiné i tank.

Po měsíci kontrol uložilo ministerstvo Hambálkovi pokutu. "Důvodem je, že nesplnil zákonnou povinnost informovat ministerstvo o kategoriích, typech a množství znehodnocených výrobků obranného průmyslu, které vlastní, včetně místa, kde jsou uloženy," uvedl podle aktuality.sk tiskový odbor ministerstva.

Hambálek, jenž má podle aktuality.sk dobré vztahy s bývalým dlouholetým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, podle ministerstva s pokutou souhlasil a požádal o splátkový kalendář.

Kontroly začaly v červenci. Hambálek totiž do areálu dopravil několik kusů vyřazené bojové techniky. Některé mu poskytl Vojenský historický ústav, který spadá pod ministerstvo obrany. Jeho šéf proto ředitele ústavu odvolal. Ministerstvo rovněž požádalo, aby mu byly zapůjčené tanky a obrněné transportéry vráceny.

V areálu se podle aktuality.sk cvičili členové polovojenské organizace Slovenskí branci. Místo prověřovala i policie. Konstatovala, že Hambálek se ničeho nezákonného nedopustil, uvádí server.

O Hambálkově podnikání psal podle aktuality.sk i zavražděný novinář Ján Kuciak, který napsal, že podnikatel dlužil státu statisíce eur. Hambálka se ale zastal nový policejní prezident Milan Lučanský. Podle něj předělává vyřazené vojenské transportéry na hasičské vozy a potom je poskytuje profesionálním záchranářům.

Noční vlci každoročně organizují jízdy evropskými státy včetně Česka u příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu

Předloni polské úřady ruským motorkářům zakázaly vstup do země. Noční vlci se tomu vyhnuli leteckým přesunem do Bratislavy.

"Evropský štáb" Nočních vlků na západě Slovenska se otevřel letos v červnu za účasti zástupce ruského velvyslanectví na Slovensku. Slovenské úřady v červenci uvedly, že proti klubu zakročit zatím neplánují, byť ministerstvo zahraničí vyslovilo znepokojení nad snahami Nočních vlků usadit se v zemi.

Video: Proruský motocyklový klub Noční vlci nahání strach Slovensku militantním táborem

Proruský motocyklový klub Noční vlci nahání strach Slovensku militantním táborem | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy