reklama
 
 

Šéf NATO: Rusko destabilizuje Evropu, je třeba posílit obranu. Vojenská cvičení budou častější

Aktualizováno 13. 2. 2016 11:40
"Rusko nyní destabilizuje evropský pořádek. NATO nehledá konfrontaci a nechce novou světovou válku, naše odpověď přesto musí být jasná a tvrdá," řekl v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Evropě se podle něj bude konat víc vojenských cvičení NATO, zejména ve východní části aliance, a Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost na kontinentu. Aliance podle něj bude také pokračovat v rozvoji protiraketové obrany. Ruský premiér Dmitrij Medveděv následně vyjádřil obavy, že hrozí nová studená válka.

Mnichov - Rusko destabilizuje Evropu a ohrožuje její bezpečnost. Severoatlantická aliance na to musí reagovat posílením své obrany, ale musí i jednat s Moskvou. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to v sobotu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zdůraznil, že NATO o konfrontaci s Ruskem nestojí.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv následně vyjádřil obavy, že hrozí nová studená válka.

"Rusko nyní destabilizuje evropský pořádek. NATO nehledá konfrontaci a nechce novou světovou válku, naše odpověď přesto musí být jasná a tvrdá," řekl Stoltenberg. "NATO nyní prochází největším posílením za desítky let, abychom vyslali jasný signál a odstrašili jakoukoli hrozbu. Ne abychom vyvolali válku, ale abychom jí zabránili," uvedl.

Podle Stoltenberga se bude v Evropě konat víc vojenských cvičení NATO, zejména ve východní části aliance, a Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost na kontinentu. Aliance podle něj bude také pokračovat v rozvoji protiraketové obrany. "Nesdílím ale obavy, že jdeme vstříc konfrontaci s Ruskem," řekl generální tajemník.

Medveděv však obvinil alianci z toho, že záměrně poškozuje vztahy s Moskvou. "Politika NATO směrem k Rusku zůstává nepřátelská a neprůhledná. Zdá se, že jsme sklouzli k nové studené válce," řekl ruský premiér. Podle něj se navíc aliance myšlenkově stále pohybuje hluboko v minulosti, když se obává, že by Rusko mohlo rozpoutat jaderný konflikt.

"Abychom zajistili bezpečnost v Evropě, potřebujeme nejen víc obrany, ale také víc dialogu. Ty věci se nevylučují, ale vzájemně doplňují," řekl Stoltenberg. Podle něj je třeba, aby spolu NATO a Rusko nepřestaly mluvit a navzájem se informovaly o vojenských cvičeních.

O potřebě dialogu mluvil i Medveděv. "Sice máme rozpory, ale ty nejsou tak velké jako před 40 lety," připomněl vyjednávání mezi tehdejším východním a západním blokem o uvolnění v Evropě a o omezení počtu jaderných zbraní. "Obnovení důvěry je velmi těžké a potrvá dlouho, ale je třeba s ním začít teď," řekl.

autor: ČTK | 13. 2. 2016 10:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama