Írán staví náhradu za jaderný provoz zničený červencovým výbuchem

ČTK ČTK
27. 10. 2020 19:39
Írán staví podzemní továrnu, v níž bude sestavovat centrifugy k obohacování uranu. Řekl to v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Írán o tento provoz přišel v létě při výbuchu, který úřady označily za sabotáž. Grossi v rozhovoru s agenturou AP řekl, že si Írán dělá zásoby uranu obohaceného na nižší hodnoty, ale nemá ho zatím dost na zbrojní využití.
Foto: Reuters

V Íránu v červenci explodoval podzemní objekt v Natanzu, kde je továrna na obohacování uranu. Teherán pak oznámil, že vybuduje v blízkých horách bezpečnější provoz. Příčina exploze nebyla dosud vysvětlena, Teherán hovoří o sabotáži, kterou připisuje Izraeli a Spojeným státům.

Natanz se nachází v provincii Isfahán a podle agentury AP tam zatím satelity neodhalily stavební činnost. "Začali s tím, ale ještě to nedokončili. Bude to trvat dlouho," řekl Grossi a dodal, že další informace jsou důvěrné.

Írán v roce 2015 podepsal mezinárodní dohodu, podle níž měl omezit aktivity svého jaderného průmyslu výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Spojené státy od této dohody v roce 2018 odstoupily a obnovily protiíránské sankce. Teherán pak přestal některé své závazky plnit, obnovil obohacování uranu na vyšší než povolený stupeň a začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu. V Natanzu, který je asi 200 kilometrů jižně od Teheránu, jsou rozsáhlé podzemní prostory s centrifugami, které obohacují uran. Grossi řekl, že Írán zatím stále inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých provozů včetně Natanzu pouští.

Právě budování tohoto provozu vyvolalo v roce 2002 obavy, že se Írán zabývá aktivitami, které mu umožní získat jadernou zbraň. V roce 2003 provoz navštívili inspektoři MAAE. Centrifugy jsou v prostoru, nad kterým je téměř osmimetrová vrstva betonu na ochranu před případným leteckým útokem.

MAAE ve své minulé čtvrtletní zprávě uvedla, že Írán měl do konce srpna zásoby více než 2105 kilogramů nízko obohaceného uranu, tedy o mnoho více než dohodou povolených asi 200 kilogramů. Uran obohacuje už na 4,5 procenta, zatímco dohoda stanovila hranici na 3,67 procenta. MAAE chystá novou zprávu a Grossi k tomu řekl, že očekává, že agentura bude konstatovat podobný trend jako v minulé zprávě.

Americká asociace pro kontrolu zbraní (ACA) uvádí, že k tomu, aby mohl Írán vyrobit jadernou zbraň, potřebuje zhruba 1050 kilogramů uranu obohaceného pod pět procent, který pak bude muset dále obohatit na více než 90 procent. MAAE ale tvrdí, že Írán zatím dostatek materiálu k výrobě atomové bomby nemá.

Výbuchy elektráren v Íránu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy