Šéf labouristů Corbyn s námi vědomě spolupracoval, platili jsme ho, tvrdí bývalý příslušník StB

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2018 17:51
Bývalý příslušník StB Ján Sarkocy uvedl, že se během svého působení na diplomatickém postu v Londýně opakovaně setkával s Jeremym Corbynem. Tehdy se podle něj všeobecně vědělo, že českoslovenští diplomaté pracují pro StB. Tvrzení, že předseda labouristů Jeremy Corbyn byl spolupracovníkem československé Státní bezpečnosti (StB), je směšnou pomluvou a je naprosto nepravdivé, uvedl mluvčí lídra britské opozice. Sarkocyho popis událostí podle něj není věrohodný a má více děr v příběhu "než špatný film o Jamesi Bondovi".
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: ČTK

Bratislava - Nynější předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn v 80. letech vědomě spolupracoval s československou Státní bezpečností (StB) a dostával za to peníze. Novinářům to v pátek řekl bývalý příslušník StB Ján Sarkocy.

Zároveň potvrdil dřívější informace, že se během svého působení na diplomatickém postu v Londýně s Corbynem opakovaně setkával.

Corbyn podle něj nebyl jediným představitelem labouristů, který spolupracoval s StB. Podle čtvrtečního vyjádření ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové ale Corbyn patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

"Byl (Corbyn) naverbován. Dostával za to (za informace) i prachy," uvedl Sarkocy, byť peníze mu prý sám nepředával. Dodal, že Corbyna "přihrál" StB nyní významný poslanec labouristické strany a že naverbování Corbyna se uskutečnilo "pod ochranou Ruska".

"Všechny informace, které jsme dostávali nejen od něj, ale i od jednoho podpůrného zdroje, aby to bylo verifikovatelné, byly hodnoceny v Moskvě ´jedničkou´. To, co nemohli dělat Rusové, jsme dělali my," řekl nyní 64letý Sarkocy, který žije nedaleko Bratislavy. Corbyn se podle něj například účastnil asi dvakrát ročně recepcí na československé ambasádě.

Spolupracoval vědomě?

Obsah získaných informací Sarkocy neupřesnil. S nadsázkou pouze řekl, že věděl, co bude mít tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová k snídani, k obědu a k večeři a jaké šaty bude mít na sobě.

Doplnil, že motivem Corbyna spolupracovat s StB patrně nebyly jen peníze a že se s ním potkal častěji než třikrát, jak to vyplývalo z dosavadních informací. Naznačil také, že StB se o Corbyna zajímala i s ohledem na jeho kontakty na rodinu jihoafrického bojovníka proti apartheidu a pozdějšího prezidenta Nelsona Mandely.

Na dotaz, zda Corbyn věděl, že mluví nejen s diplomatem, ale zároveň s příslušníkem StB, Sarkocy odpověděl, že v té době nebylo pochyb, že českoslovenští diplomaté pracují pro StB.

Ředitelka českého Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková ve čtvrtek po prostudování příslušného svazku nicméně uvedla, že Corbyn patrně nevěděl, s kým se setkává. Z dokumentů podle jejího vyjádření "nijak nevyplývá, že by věděl, že se stýká s rozvědčíkem".

Ve svazku se dochovaly pasáže, které naznačují, že rozvědka se snažila vystupovat tak, aby Corbyn neměl žádné podezření. Doslova je tam uvedeno, že výdaje na schůzky mají být takové, aby "nebolo možné dedukovať zo strany CORBYNa prípadný operatívny záujem".

Labouristé: Nesmysl, je to jako ze špatné Bondovky

"Jeremy nebyl agent, důvěrný styk, informátor ani spolupracovník československé zpravodajské služby. Tato tvrzení jsou směšnou pomluvou a naprosto nepravdivá," uvedl mluvčí předsedy nejsilnější britské opoziční strany. Odvolal se přitom na vyjádření ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové, která ve čtvrtek po prostudování svazků řekla, že Corbyn v 80. letech patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

"To, jak bývalý československý agent Jan Sarkocy popisuje své setkání s Jeremym bylo nepravdivé před 30 lety, je to nepravdivé nyní a je to naprosto nedůvěryhodné," uvedl dále Corbynův mluvčí. "Jeho líčení událostí má více děr v příběhu než špatný film o Jamesi Bondovi," dodal.

Neměl rád USA a Thatcherovou

Podle čtvrtečního vydání britského listu The Sun svazek StB britského politika popisuje jako muže s negativním vztahem "ke Spojeným státům i současné politice konzervativní vlády", kterou v té době vedla Thatcherová. Jeho postoj k východnímu bloku byl podle listu označován za "pozitivní" a hovoří se také o jeho údajné podpoře "sovětské mírové iniciativy".

Sarkocy tvrdí, že britská tajná služba se o naverbování Corbyna dozvěděla a že on musel Británii následně opustit. "Kdyby se v té době něco stalo, mohl jít (Corbyn) bydlet do Ruska," řekl.

Podle Sarkocyho, který podle archivních dokumentů jako příslušník StB působil na ambasádě v Londýně v letech 1986 až 1989 na pozici třetího tajemníka velvyslanectví, spolupracovali s StB i jiní představitelé labouristické strany. "Nebyli to jen (ti) v postavení poslanců, ale byli z řad vyšší vrchnosti," řekl bez bližších podrobností.

Sarkocy byl v roce 1989 z Velké Británie vyhoštěn spolu s několika dalšími rozvědčíky. Ze svého působení u StB měl podle vlastních slov dobrý pocit. Řekl také, že práce ho naplňovala.

 

Právě se děje

Další zprávy