Šéf izraelské armády: Írán jadernou bombu nestaví

Zahraničí Zahraničí
25. 4. 2012 13:28
Přesto jsme připraveni na všechny varianty, řekl generál Benny Gantz
Generál Benny Gantz.
Generál Benny Gantz. | Foto: Israel Defense Forces

Jeruzalém - Ačkoliv se Západ bojí íránského jaderného programu a dlouhé měsíce se spekuluje o preventivním úderu Izraele, šéf Izraelských obranných sil (IDF) je trochu jiného názoru.

"Nemyslím si, že Írán postaví jaderné zbraně," řekl generál Benny Gantz v rozhovoru pro list Haaretz.

Dlouhodobý mezinárodní tlak prý začíná přinášet ovoce a duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dosud neučinil konečné rozhodnutí postavit nukleární bombu. "Ve vedení Íránu jsou podle mě racionální lidé."

O tom, že Írán ve výzkumu výrazně nepokročil, podle něj svědčí i fakt, že jaderná zařízení nebyla nijak zvlášť chráněna před případným bombardováním.

Jaderný program je podle něj tak či onak nebezpečný a může mít negativní dopad nejen na region, ale na celý svět.

Jsme připraveni na každou eventualitu

Rizikem je podle něj především fakt, že režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda má nadstandardní vztahy s teroristy z libanonského Hizballáhu či Islámského džihádu, jenž operuje v palestinském pásmu Gaza.

Mahmúd Ahmadínežád.
Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

"Pokud budou mít bombu, jsme jedinou zemí na světě, které vyhrožovali zničením," připomněl letitý Ahmadínežádův výrok, že Izrael je "nádor, jenž by měl být odstraněn". "Stát Izrael je nejsilnější zemí v regionu a tak tomu bude i nadále," varuje generál Gantz.

Případný útok židovského státu nevyloučil, byť se jednání mezinárodního společenství s Teheránem podle něj chýlí ke konci.

Ačkoliv si on sám nemyslí, že by ze strany Íránu hrozilo jakékoliv jaderné nebezpečí, je prý připraven na každou eventualitu. "Jsem voják, je to moje práce," vysvětlil. "Jsem připraven k plnému nasazení našich sil. Odvážná a bolestivá rozhodnutí budou muset učinit političtí vůdcové."

 

Právě se děje

před 49 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy