Šéf čínské firmy Huawei po letech prolomil mlčení. Promluvil o obviněních ze špionáže

ČTK ČTK
15. 1. 2019 12:23
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej poprvé po několika letech promluvil se zahraničními médii a odmítl při tom obvinění Západu, že se jeho firma podílí na čínské špionáži. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podle agentury AP při setkání se zahraničními novináři Žen prohlásil, že případné žádosti čínské vlády o předání důvěrných informací o zahraničních zákaznících by firma Huawei odmítla.
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej.
Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej. | Foto: ČTK

Čínský výrobce chytrých telefonů Huawei čelí v západních zemích podezření, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že jeho zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei to důrazně popírá.

Šéf společnosti Huawei, který se jen zřídka vyjadřuje pro média, se na úterní schůzce se zahraničními žurnalisty ve městě Šen-čen snažil rozptýlit obavy Západu, že firma představuje bezpečnostní riziko. Podle agentury Bloomberg mluvil Žen Čeng-fej se zahraničními médii naposledy v roce 2015 a jeho aktuální setkání svědčí o závažnosti situace, v níž se společnost nachází.

Na otázku, jak by firma reagovala, pokud by po ní čínské úřady požadovaly důvěrné informace o zahraničních zákaznících jejích sítí, Žen odpověděl: "Rozhodně bychom takovou žádost odmítli."

"Miluji svou zemi a podporuji komunistickou stranu. Neudělal bych ale nic, co by poškodilo jinou zemi světa," řekl 74letý bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. "Mezi mými politickými názory a podnikatelskou činností firmy Huawei neexistuje žádná spojitost," dodal.

V prosinci byla také v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele společnosti Huawei Meng Wan-čou. Zadržena byla na žádost Spojených států, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a z podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud ji v polovině prosince propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun).

Americký prezident Donald Trump již dříve řekl, že by kvůli udržení vztahů s Pekingem mohl do případu zasáhnout. Otec Meng Wan-čou v úterý před zahraničními novináři označil Trumpa za "skvělého prezidenta" a prohlásil, že vyčká, jestli se šéf Bílého domu do případu jeho nejstarší dcery vloží.

Kritika v západních zemích

Miliardář Žen Čeng-fej firmu založil v roce 1987. Společnost sídlí v Šen-čenu a v roce 2017 měla zhruba 180 tisíc zaměstnanců.

Spojené státy již zakázaly používání výrobků Huawei vládním úřadům. Nový Zéland, Austrálie či Japonsko firmě znemožnily přístup do chystaných 5G sítí. V Evropě výhrady k působení Huawei projevily úřady v Británii, Belgii či v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise.

Polská civilní kontrarozvědka (ABW) minulý týden zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky firmy Huawei, která tohoto pracovníka hned propustila.

Před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

K výhradám proti Huawei, které v zahraničí zaznívají, zakladatel společnosti podotkl: "Nikdy nelze spolupracovat se všemi… Zaměříme se místo toho na zlepšování služeb pro ty země, které Huawei vítají." Firma má podle Žen Čeng-feje ve světě již 30 kontraktů na vybudování sítí 5G.

Video: Čína trestá firmy ze státu, který se jí protiví, Zeman je tam populární, říká Hebnar

Velkým českým firmám může Čína byznys znepříjemnit, způsobů je spousta, taky se ale nemusí stát vůbec nic, míní bývalý diplomat v Pekingu Jan Hebnar. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy