Způsobovat poranění mozku americkým činitelům je přes čáru, varoval Rusko šéf CIA

ČTK ČTK
25. 11. 2021 22:17
Připravte se na následky, pokud stojíte za havanským syndromem, varoval Rusko šéf americké CIA William Burns. Havanský syndrom je série dosud nevysvětlených zdravotních potíží, s nimiž se potýkají někteří američtí pracovníci v zahraničí. S odkazem na nejmenované zdroje to napsal list The Washington Post. Varování před syndromem vydal pro své pracovníky i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Moskevský Kreml, sídlo prezidenta Ruské federace
Moskevský Kreml, sídlo prezidenta Ruské federace | Foto: Reuters

Více než 200 činitelů amerického ministerstva zahraničí, CIA a dalších vládních agentur si v posledních letech stěžovalo na různé zdravotní obtíže, například na závratě, žaludeční nevolnosti a bolesti hlavy. Jejich příčinu se dosud nepodařilo vypátrat. Fenomén poprvé popsali pracovníci amerického velvyslanectví na Kubě, odkud dostal syndrom své jméno.

Šéf CIA Burns byl tento měsíc na návštěvě Moskvy, kde se o tématu údajně bavil s vedením ruských tajných služeb FSB a SVR. Řekl jim, že způsobovat poranění mozku americkým činitelům a jejich rodinám je za hranicemi přijatelného chování pro "profesionální zpravodajské služby", jak sdělil listu Washington Post nejmenovaný americký činitel.

Šéf CIA však Rusko přímo neobvinil, což je podle listu znamením toho, že Spojené státy ani čtyři roky od prvních případů syndromu neznají jeho příčinu. Burnsova poznámka však naznačuje, že CIA Rusko podezírá. Moskva již dříve jakoukoliv roli v celé věci popřela.

FBI ve vyjádření pro server NBC News uvedla, že svoje pracovníky před nebezpečím syndromu varovala a slíbila svým zaměstnancům, že jim poskytne přístup ke zdravotní péči, pokud se začnou potýkat s některými příznaky, které se s havanským syndromem pojí.

Spojené státy zatím kromě Kuby oznámily nevysvětlitelné symptomy také u pracovníků na svých zastoupeních v Číně, Rusku, Kolumbii či Uzbekistánu a letos v červenci i ve Vídni. V srpnu oznámilo americké ministerstvo zahraničí podezření na několik takových případů v Německu.

Věc vyšetřuje CIA, Pentagon i ministerstvo zahraničí. Zpráva americké Národní akademie věd loni uvedla, že by zranění mohla způsobovat "mířená pulsní radiofrekvenční energie", čímž naznačila, že by syndrom mohl vzniknout působením určité zbraně používané proti americkým činitelům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
Další zprávy