Způsobovat poranění mozku americkým činitelům je přes čáru, varoval Rusko šéf CIA

ČTK ČTK
25. 11. 2021 22:17
Připravte se na následky, pokud stojíte za havanským syndromem, varoval Rusko šéf americké CIA William Burns. Havanský syndrom je série dosud nevysvětlených zdravotních potíží, s nimiž se potýkají někteří američtí pracovníci v zahraničí. S odkazem na nejmenované zdroje to napsal list The Washington Post. Varování před syndromem vydal pro své pracovníky i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Moskevský Kreml, sídlo prezidenta Ruské federace
Moskevský Kreml, sídlo prezidenta Ruské federace | Foto: Reuters

Více než 200 činitelů amerického ministerstva zahraničí, CIA a dalších vládních agentur si v posledních letech stěžovalo na různé zdravotní obtíže, například na závratě, žaludeční nevolnosti a bolesti hlavy. Jejich příčinu se dosud nepodařilo vypátrat. Fenomén poprvé popsali pracovníci amerického velvyslanectví na Kubě, odkud dostal syndrom své jméno.

Šéf CIA Burns byl tento měsíc na návštěvě Moskvy, kde se o tématu údajně bavil s vedením ruských tajných služeb FSB a SVR. Řekl jim, že způsobovat poranění mozku americkým činitelům a jejich rodinám je za hranicemi přijatelného chování pro "profesionální zpravodajské služby", jak sdělil listu Washington Post nejmenovaný americký činitel.

Šéf CIA však Rusko přímo neobvinil, což je podle listu znamením toho, že Spojené státy ani čtyři roky od prvních případů syndromu neznají jeho příčinu. Burnsova poznámka však naznačuje, že CIA Rusko podezírá. Moskva již dříve jakoukoliv roli v celé věci popřela.

FBI ve vyjádření pro server NBC News uvedla, že svoje pracovníky před nebezpečím syndromu varovala a slíbila svým zaměstnancům, že jim poskytne přístup ke zdravotní péči, pokud se začnou potýkat s některými příznaky, které se s havanským syndromem pojí.

Spojené státy zatím kromě Kuby oznámily nevysvětlitelné symptomy také u pracovníků na svých zastoupeních v Číně, Rusku, Kolumbii či Uzbekistánu a letos v červenci i ve Vídni. V srpnu oznámilo americké ministerstvo zahraničí podezření na několik takových případů v Německu.

Věc vyšetřuje CIA, Pentagon i ministerstvo zahraničí. Zpráva americké Národní akademie věd loni uvedla, že by zranění mohla způsobovat "mířená pulsní radiofrekvenční energie", čímž naznačila, že by syndrom mohl vzniknout působením určité zbraně používané proti americkým činitelům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkářky na MS prohrály i s Maďarskem, o postupu rozhodne boj se Slovenskem

České házenkářky prohrály na mistrovství světa ve Španělsku s Maďarskem 29:32 a ani ve druhém utkání základní skupiny E nebodovaly. Ve čtvrtek v úvodním zápase podlehly Německu.

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného dnes s dalším favoritem držely krok do začátku druhého poločasu, pak Maďarky odskočily do rozhodujícího náskoku.

Český celek se v pondělním závěrečném duelu skupiny v přímém souboji o postup do další fáze utká se Slovenskem, které rovněž úvodní dva zápasy prohrálo.

Na světovém šampionátu poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Základní skupina E (Llíria):

Maďarsko - Česko 32:29 (17:15)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovařová 2, Jeřábková 10, V. Malá 4, Holanová 2, Cholevová.

Nejvíce branek Maďarska: Klujberová 11, Kácsorová 4. Rozhodčí: K. Gasmiová, R. Gasmiová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 7:2. Diváci: 1145.

Slovensko - Německo 22:36 (12:17)

1. Německo 2 2 0 0 67:43 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 67:58 4
3. ČR 2 0 0 2 50:63 0
4. Slovensko 2 0 0 2 51:71 0
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tři mrtví, další v nemocnici. Lavina na hoře Lackenspitze zasáhla výpravu

Při výstupu na horu Lackenspitze v rakouském Salcbursku zasáhla lavina jedenáctičlennou výpravu. Podle agentury APA se tak stalo kolem 2. hodiny odpolední, ve výšce asi 2400 metrů nad mořem. Část výpravy zasypala až 4,5 metru hluboko, dva její členy podařilo vyhrabat až po smrti. Třetího s těžkými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice v Klagenfurtu, kde jim však podlehl. Všechny oběti byly mladší 30 let.

Dva další členové výpravy jsou v nemocnici v nedalekém městě Tamsweg. Na záchranné akci se podílelo pět vrtulníků a celkem 120 lidí z horské služby a Červeného kříže.

V oblasti teď na pětibodové škále platí třetí stupeň varování před lavinami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy