Způsobovat poranění mozku americkým činitelům je přes čáru, varoval Rusko šéf CIA

ČTK ČTK
25. 11. 2021 22:17
Připravte se na následky, pokud stojíte za havanským syndromem, varoval Rusko šéf americké CIA William Burns. Havanský syndrom je série dosud nevysvětlených zdravotních potíží, s nimiž se potýkají někteří američtí pracovníci v zahraničí. S odkazem na nejmenované zdroje to napsal list The Washington Post. Varování před syndromem vydal pro své pracovníky i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Moskevský Kreml, sídlo prezidenta Ruské federace
Moskevský Kreml, sídlo prezidenta Ruské federace | Foto: Reuters

Více než 200 činitelů amerického ministerstva zahraničí, CIA a dalších vládních agentur si v posledních letech stěžovalo na různé zdravotní obtíže, například na závratě, žaludeční nevolnosti a bolesti hlavy. Jejich příčinu se dosud nepodařilo vypátrat. Fenomén poprvé popsali pracovníci amerického velvyslanectví na Kubě, odkud dostal syndrom své jméno.

Šéf CIA Burns byl tento měsíc na návštěvě Moskvy, kde se o tématu údajně bavil s vedením ruských tajných služeb FSB a SVR. Řekl jim, že způsobovat poranění mozku americkým činitelům a jejich rodinám je za hranicemi přijatelného chování pro "profesionální zpravodajské služby", jak sdělil listu Washington Post nejmenovaný americký činitel.

Šéf CIA však Rusko přímo neobvinil, což je podle listu znamením toho, že Spojené státy ani čtyři roky od prvních případů syndromu neznají jeho příčinu. Burnsova poznámka však naznačuje, že CIA Rusko podezírá. Moskva již dříve jakoukoliv roli v celé věci popřela.

FBI ve vyjádření pro server NBC News uvedla, že svoje pracovníky před nebezpečím syndromu varovala a slíbila svým zaměstnancům, že jim poskytne přístup ke zdravotní péči, pokud se začnou potýkat s některými příznaky, které se s havanským syndromem pojí.

Spojené státy zatím kromě Kuby oznámily nevysvětlitelné symptomy také u pracovníků na svých zastoupeních v Číně, Rusku, Kolumbii či Uzbekistánu a letos v červenci i ve Vídni. V srpnu oznámilo americké ministerstvo zahraničí podezření na několik takových případů v Německu.

Věc vyšetřuje CIA, Pentagon i ministerstvo zahraničí. Zpráva americké Národní akademie věd loni uvedla, že by zranění mohla způsobovat "mířená pulsní radiofrekvenční energie", čímž naznačila, že by syndrom mohl vzniknout působením určité zbraně používané proti americkým činitelům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy