Šéf britských špionů je v komatu. Byl otráven?

man, Reuters
5. 7. 2008 0:00
Příčiny kolapsu Alexe Allana nejsou jasné
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Hlava britských zpravodajských organizací, šestapadesátiletý Alex Allan, ztratil vědomí a je v komatu. Doma ve svém bytě se skácel na podlahu, příčina jeho kolapsu zatím není známa.

Oznámila to policie s tím, že zatím nemá v rukou žádné indicie svědčící o pokusu zavraždit šéfa tajných služeb. Některá britská média ale uvedla, že tělo Allana se podrobí toxikologickým testům.

Ty mají určit přítomnost podezřelých látek v těle.

Podřízen přímo premiérovi

Allan má od loňského listopadu pod palcem rozvědku MI6, domácí tajnou službu MI5 i centrum pro monitorování terorismu a bezpečnosti. Má kdykoliv přístup k premiérovi Gordonu Brownovi, který je jeho přímý nadřízený.

Případ Alexandra Litviněnka zhoršil vztahy mezi Británií a Ruskem.
Případ Alexandra Litviněnka zhoršil vztahy mezi Británií a Ruskem. | Foto: Reuters

Vystudoval matematiku a statisku, v minulosti působil také jako britský velvyslanec v Austrálii.

Druhý případ Litviněnko ?

Velká Británie má za sebou velkou aféru s otravou člověka spojeného se světem zpravodajských služeb. Bývalý pracovník ruské tajné policie FSB a kritik exprezidenta Vladimira Putina Alexandr Litviněnko byl v londýnské restauraci otráven poloniem.

Scotland Yard z činu obvinil dalšího bývalého agenta FSB Andreje Lugového. Moskva jej však odmítla do Londýna vydat. Mezitím se Lugovoj dostal ve volbách do ruského parlamentu a získal poslaneckou imunitu.

Dalším známým případem je pokus otrávit dioxiny kandidáta na ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka z roku 2004. Ten však přežil a stal se prezidentem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy