Seehoferova CSU vyhrožuje Merkelové: Když nebude hranice na uprchlíky, nepůjdeme po volbách do vlády

ČTK ČTK
24. 11. 2016 11:40
Pokud by Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zvítězila v příštích německých volbách, nemá jisté, že sestaví vládu. Předseda její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer prohlásil, že jestli se nedohodne horní hranice pro přijímání uprchlíků, CSU nepůjde do německé vlády. Stanovení této hranice ale CDU Merkelové odmítá. Kancléřka navíc tento víkend ohlásila, že bude znovu kandidovat do čela německé vlády.
Horst Seehofer (CSU) a Angela Merkelová (CDU)
Horst Seehofer (CSU) a Angela Merkelová (CDU) | Foto: Reuters

Berlín – Křesťanskosociální unie (CSU) nepůjde po příštích volbách do německé vlády, pokud nebude shoda na horní hranici pro přijímání uprchlíků. Listu Augsburger Allgemeine to řekl šéf bavorské strany Horst Seehofer.

Stanovení takové hranice ale odmítá sesterská Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Merkelová o víkendu oznámila, že bude znovu kandidovat do čela německé vlády, a zdálo se, že se oběma stranám konzervativní unie daří postupně snižovat napětí způsobené výrazně odlišnými názory na řešení migrační krize.

Aktuální vyjádření Seehofera, který požaduje maximální roční hranici ve výši 200 tisíc běženců, to ale zpochybňují.

"Jedno je jisté: Bude to deset nejsložitějších měsíců, které CDU a CSU za desítky let zažily," řekl Seehofer o době před parlamentními volbami na podzim příštího roku.

"Jsme pod tlakem zprava i zleva a musíme si ještě vyjasnit řadu programových otázek. Jde o přistěhovalectví, důchody, daně, bezpečnost, jakož i mnoho dalších důležitých otázek, třeba zahraniční politiky," poznamenal dále bavorský politik, podle něhož jde o gigantický úkol.

Seehofer zároveň voličům garantoval, že pokud se pro CSU rozhodnou, prosadí strana omezení migrace. "V Berlíně budeme vládnout, jen když se tak stane. Tuto garanci dávám za svou stranu," uvedl častý kritik migrační politiky německé kancléřky.

Konzervativní unie CDU/CSU je hlavním favoritem příštích voleb. Průzkumy jí přisuzují kolem 35 procent hlasů, druhé nejsilnější sociální demokracii kolem 23 procent.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy