Sedmnáctiletý Číňan chtěl iPad, tak prodal ledvinu

ČTK ČTK
2. 6. 2011 18:03
Dostal za ni v přepočtu 57 tisíc korun
Foto: Ondřej Besperát

Peking - Sedmnáctiletý Číňan prodal svou ledvinu, aby si vydělal na počítačový tablet iPad druhé generace.

Za svůj orgán si vyjednal cenu 22 tisíc jüanů, tedy přes 57 tisíc korun, napsal britský list The Daily Telegraph s odvoláním na čínskou televizi.

"Chtěl jsem si koupit iPad 2, ale neměl jsem na to peníze," svěřil se mladík. Při brouzdání internetem prý objevil nabídku 20 tisíc jüanů za ledvinu. Po krátkém vyjednávání odjel mladík do města Čchen-čou, kde mu v místní nemocnici ledvinu vyoperovali a po třech dnech ho propustili.

Matka se po jeho návratu domů divila, kde na přístroj s dalším vybavením vzal, a tak se jí svěřil. Obrátila se proto na úřady, které ale ve vyšetřování případu příliš nepokročily.

Transplantace pro vyvolené

Na transplantaci ledvin čeká v Číně ročně milion lidí, ale jen 10 tisíc se jí dočká. Nepoměr mezi nabídkou a poptávkou tak živí rozrůstající se černý trh s orgány, do kterého jsou zapleteni i zkorumpovaní zdravotníci a úředníci.

Loni japonská televize informovala o tom, že do Číny odcestovala skupina "transplantačních turistů", kteří za nové ledviny zaplatili v přepočtu kolem 1,4 milionu korun.

Mladíkův případ vyvolal bouřlivou diskuzi v čínských sociálních sítích, kde se poukazovalo mimo jiné na nezdravý materialismus mladých lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy