Sedmnáctiletý Číňan chtěl iPad, tak prodal ledvinu

ČTK ČTK
2. 6. 2011 18:03
Dostal za ni v přepočtu 57 tisíc korun
Foto: Ondřej Besperát

Peking - Sedmnáctiletý Číňan prodal svou ledvinu, aby si vydělal na počítačový tablet iPad druhé generace.

Za svůj orgán si vyjednal cenu 22 tisíc jüanů, tedy přes 57 tisíc korun, napsal britský list The Daily Telegraph s odvoláním na čínskou televizi.

"Chtěl jsem si koupit iPad 2, ale neměl jsem na to peníze," svěřil se mladík. Při brouzdání internetem prý objevil nabídku 20 tisíc jüanů za ledvinu. Po krátkém vyjednávání odjel mladík do města Čchen-čou, kde mu v místní nemocnici ledvinu vyoperovali a po třech dnech ho propustili.

Matka se po jeho návratu domů divila, kde na přístroj s dalším vybavením vzal, a tak se jí svěřil. Obrátila se proto na úřady, které ale ve vyšetřování případu příliš nepokročily.

Transplantace pro vyvolené

Na transplantaci ledvin čeká v Číně ročně milion lidí, ale jen 10 tisíc se jí dočká. Nepoměr mezi nabídkou a poptávkou tak živí rozrůstající se černý trh s orgány, do kterého jsou zapleteni i zkorumpovaní zdravotníci a úředníci.

Loni japonská televize informovala o tom, že do Číny odcestovala skupina "transplantačních turistů", kteří za nové ledviny zaplatili v přepočtu kolem 1,4 milionu korun.

Mladíkův případ vyvolal bouřlivou diskuzi v čínských sociálních sítích, kde se poukazovalo mimo jiné na nezdravý materialismus mladých lidí.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy