Sedmiletá sága končí. Fujimori se vrátil do Peru

rak
23. 9. 2007 11:05
Ex-prezident už přistál na letišti v Limě
Alberto Fujimori - kontroverzní peruánský prezident
Alberto Fujimori - kontroverzní peruánský prezident | Foto: Reuters

Santiago de Chile Ještě předloni plánoval bývalý peruánský  prezident Alberto Fujimori návrat, který sluší vítězům. Z plánů jsou trosky. Chilský Nejvyšší soud s konečnou platností rozhodl o jeho vydání do Limy.

Devětašedesátiletý Fujimori nejprve přistál na letišti u pohraničního peruánského města Tacna. Odkud se speciálním letadlem dopravil do hlavního města Limy.

Hranice do rodné země tak poprvé od roku 2000 překročí pod dohledem policistů, místo oslavného přijetí ho čeká vězení. Za mřížemi může podle obžaloby strávit až 25 let vězení.

Organizace na ochranu lidských práv říkají, že jde o výjimečný případ: je to vůbec poprvé, kdy nejvyšší soud na základě domácích zákonů vydal cizího představitele státu kvůli obviněním z porušování lidských práv.

"V moderních dějinách neexistuje nic srovnatelného," řekl José Miguel Vivanco, ředitel americké sekce organizace Human Rights Watch.

Masakry a korupce

Desetileté Fujimoriho vládnutí (1990-2000) proslulo jako násilné období peruánských dějin. Ekonomický chaos a ozbrojené akce maoistických povstalců nutily prezidenta a vládu k tvrdým opatřením.

Tisíce Peruánců zůstaly Fujimorimu věrní. Většina země si ale přeje soud.
Tisíce Peruánců zůstaly Fujimorimu věrní. Většina země si ale přeje soud. | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco potlačení teroristické organizace "Zářící stezka" (Shining Path) získalo Fijmiorimu politické body, kritizován je tehdejší za korupční jednání. Vládu měl připravit o 15 milionů dolarů, podplácet zákonodárce a využívat nelegálních odposlechů.

Zodpovědný ale má být hlavně za masakry z let 1991 a 1992. které způsobila tajná skupina vojenské rozvědky, bojující s teroristy. V druhém případě maskovaní muži unesli a poté zavraždili devět studentů a profesora z University La Cantuta.
69letý potomek japonských imigrantů obvinění odmítá. Svůj případ považuje za zpolitizovaný.

"Rozsudek (chilského soudu) jsem očekával," řekl v rozhlasovém rozhovoru, "Mým cílem je opětovné shledání s peruánským lidem."

Chtěl být japonským senátorem

Na útěku byl Fujimori od roku 2000, kdy z brunejského summitu zemí APEC odletěl do Tokija. Z hotelového pokoje pak odfaxoval svou rezignaci. Bývalý prezident využil nároku na japonské občanství a vyhnul se tak vydání.

O pět let později přiletěl nečekaně do Chile. Jeho snahy o znovunastartování politické kariéry překazila místní policie. Z letiště ho rovnou odvezla do vězení v Santiagu. Poslední tři měsíce trávil v domácím vězení. Nepomohli mu advokáti ani neúspěšný pokus o kandidaturu do japonského Senátu.

 

Právě se děje

Další zprávy