Sedm Čechů stále zůstává na nebezpečném území v Jemenu

ČTK ČTK
18. 4. 2015 19:10
Čtyři čeští občané zůstávají v metropoli Saná, další v přístavním městě Aden, kde nyní nemohou přistávat letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Saná - V boji zmítaném Jemenu stále zůstává sedm českých občanů, kteří se chtějí vrátit do vlasti. Část z nich by měla být evakuována v nejbližších dnech, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dvě české rodiny dorazily v sobotu do Mnichova, kam byly evakuovány německým letadlem. Podle Lagronové šlo o dvanáct lidí.

Čtyři Češi podle ní zůstávají v hlavním městě Saná. Ti mají být evakuováni s pomocí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v nejbližších dnech. Tři Češi jsou v přístavním městě Aden, kde ale nyní nemohou přistávat letadla.

Boje si vyžádaly přes 760 objetí

Loni se v Jemenu vystupňoval konflikt s místními šíity, kteří ovládli hlavní město Saná a začali bojovat o další území. Pokračují tam evakuace cizinců, kterých ze země od vypuknutí bojů odešly už tisíce.

Boje už mají více než 760 obětí a zasáhly 18 z 22 jemenských provincií. Své domovy muselo podle nejnovějších odhadů opustit asi 150 tisíc lidí. Boje mimo jiné zničily pět nemocnic, 15 škol a tři z jemenských hlavních letišť. Mnohé části země se potýkají s katastrofálními humanitárními problémy.

Už před začátkem konfliktu bylo na nějakou formu humanitární pomoci odkázáno přes 60 procent jemenské populace.

 

Právě se děje

Další zprávy