Sebevrazi zaútočili na mešity v Saná, zabili přes 140 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 3. 2015 18:49
K útoku na svatostánky, jež navštěvují hlavně příslušníci šíitského kmene Hútí, se přihlásil Islámský stát.
Foto: Reuters

Saná - Nejméně 140 mrtvých a přes 340 zraněných si vyžádaly sebevražedné atentáty na šíitské mešity v jemenské metropoli Saná.

Přes 300 dalších lidí bylo podle místní televize zraněno.

K útokům, které se odehrály v době poledních modliteb, se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Svatostánky navštěvují hlavně příznivci šíitského kmene Hútí, který v posledních měsících ovládá hlavní město a rovněž usiluje o větší podíl na moci v této většinově sunnitské zemi.

Metropolí otřásly čtyři exploze. První bomba vybuchla v mešitě Badr v jižní části města. V okamžiku, kdy se z ní věřící snažili uprchnout, odpálil se další atentátník u jejího vchodu.

Další dva sebevrazi zaútočili na mešitu Hašúš na severu Saná.

"Hlavy, nohy a ruce mrtvých lidí byly rozeseté po podlaze mešity," řekl agentuře AP Muhammad Ansí, který se účastnil modlitby v mešitě Hašúš. "Krev tu teče jako řeka," dodal.

Mnoho lidí podle něj zranily padající střepy z rozbitých okenních skel mešity.

Obě mešity jsou známy jako centra přívrženců šíitského kmene Hútíů, který stojí v čele povstání proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího.

K útoku se na Twitteru přihlásil Islámský stát (IS). Pokud se tato informace potvrdí, bude to první útok tohoto radikálního islámského hnutí v Jemenu, poznamenal server BBC.

Jemenská odnož IS vznikla v listopadu. Šíitští povstalci dosud vinili z obdobných útoků jemenskou odnož teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), ta již ale podle AP odpovědnost za dnešní masakr odmítla. Při posledním velkém útoku na šíity letos v lednu zahynulo přinejmenším 40 lidí.

Zda za dnešním útokem IS skutečně stojí, nebylo zatím potvrzeno. Spojené státy oznámily, že masakr prošetřují a ověřují, zda má IS potřebné kapacity ke zkoordinování akce.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest připomněl, že hnutí se často k násilnostem hlásí z propagandistických důvodů. IS se například přihlásil ke středečnímu útoku v Tunisku, kde zahynulo 23 lidí včetně 20 turistů, jeho podíl ale nezávislými zdroji potvrzen nebyl.

Prezident Hadí hledá spojence na jihu

Prezidentova rezidence v Adenu se stala terčem útoku neznámého bojového letounu ve čtvrtek. Prezident, který se s vládou stáhl z hlavního města do Adenu již v únoru, vyvázl nezraněn.

Hadího administrativa byla v domácím vězení v Saná od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili na vládní budovy. Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit od zkorumpovaného vedení a získat větší podíl na moci. Hadí a vláda rezignovali, prezident po útěku do Adenu však rezignaci stáhl a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.

Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Další zprávy