Sebevražedný útok před mešitou v Íránu, přes 20 mrtvých

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2010 21:25
Útok může být reakcí na popravu vůdce sunnitské povstalecké skupiny v regionu

Teherán - Dvě velké exploze zabily nejméně 21 lidí ve městě Zahedán v jihovýchodním Íránu. Dalších 100 lidí bylo zraněno. Informují o tom Reuters a AP s odkazem na tamní agentury IRNA na Fars.

K výbuchu dvou bomb došlo před mešitou, pravděpodobně se jednalo o sebevražedný útok. Mezi mrtvými v davu šíitských věřících jsou také členové mocných revolučních gard.

K odpovědnosti se později přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh. Útok přišel necelý měsíc poté, co vláda oběsila vůdce sunnitské povstalecké skupiny v regionu.

Skupina tvrdí, že sunnitská menšina je v jihovýchodním Íránu diskriminována šíitskou vládou. Při předchozích bombových útocích skupiny zahynuly už desítky lidí. Vloni v říjnu zemřelo lidí, což byl nejkrvavější útok v Íránu od 80. let minulého století.

Fotogalerie: Íránské vojenské cvičení

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy