Sebevražedný útok před mešitou v Íránu, přes 20 mrtvých

Zahraničí Zahraničí
15. 7. 2010 21:25
Útok může být reakcí na popravu vůdce sunnitské povstalecké skupiny v regionu

Teherán - Dvě velké exploze zabily nejméně 21 lidí ve městě Zahedán v jihovýchodním Íránu. Dalších 100 lidí bylo zraněno. Informují o tom Reuters a AP s odkazem na tamní agentury IRNA na Fars.

K výbuchu dvou bomb došlo před mešitou, pravděpodobně se jednalo o sebevražedný útok. Mezi mrtvými v davu šíitských věřících jsou také členové mocných revolučních gard.

K odpovědnosti se později přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh. Útok přišel necelý měsíc poté, co vláda oběsila vůdce sunnitské povstalecké skupiny v regionu.

Skupina tvrdí, že sunnitská menšina je v jihovýchodním Íránu diskriminována šíitskou vládou. Při předchozích bombových útocích skupiny zahynuly už desítky lidí. Vloni v říjnu zemřelo lidí, což byl nejkrvavější útok v Íránu od 80. let minulého století.

Fotogalerie: Íránské vojenské cvičení

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy