reklama
 
 

Terorista odpálil nálož na svém těle. V nemocnici, kam pomáhal vozit raněné z předchozího výbuchu

24. 5. 2016 13:37
V Džable nejprve explodovala nálož v automobilu na autobusovém nádraží. Lidé pomáhali zraněným a převáželi je do nemocnice. Byl mezi nimi ale i atentátník Islámského státu. Když se dostal dovnitř na oddělení, kde lékaři zraněné přijímali, odpálil na sobě sebevražednou vestu. Podle některých informací z místa byla útočníkem žena.

Damašek – Pět teroristů s výbušninami na těle a dvě auta napěchovaná bombami přenesli válku v Sýrii do posledních dvou měst, kterým se zatím vyhýbala.

Do Tartúsu a Džable na pobřeží, kde tvoří velkou část obyvatel alávité, podporující režim Bašára Asada.

O život při pečlivě koordinovaných a zřejmě dlouho plánovaných útocích přišlo od pondělka nejméně 154 lidí. O čtyřiadvacet více než při listopadových atentátech Islámského státu v Paříži.

V Džable nejprve explodovala nálož v automobilu na autobusovém nádraží. Lidé pomáhali zraněným a převáželi je do nemocnice.

Mezi nimi ale byl atentátník Islámského státu. Když se dostal dovnitř na oddělení, kde zraněné lékaři přijímali, odpálil na sobě sebevražednou vestu, napsala BBC. Mezi oběťmi jsou čtyři lékaři.

Podle některých informací z místa byla útočníkem žena.

V Tartúsu následovaly exploze v desetisekundových intervalech za sebou. Terčem bylo také autobusové nádraží.

"Lidé prchali pryč, ale nevěděli, jakým směrem to má být. Auta hořela, na zemi byla těla a mnoho krve,“ vypověděl řidič autobusu Nizár Hamádí.

Autobusové nádraží je zničené.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která monitoruje s pomocí místních zdrojů dění v Sýrii, bylo explozí celkem devět a počet obětí zřejmě ještě poroste, protože mnoho lidí utrpělo těžká zranění.

Tartús i Džabla se nacházejí v severozápadní provincii Latákíja. Loni začali syrští povstalci ohrožovat pozice režimu v této oblasti, jejich postup zabrzdila ruská intervence a masivní bombardování ruskými letouny.

V Tartúsu má Rusko dlouhodobě pronajatou námořní základnu.

Islámský stát v prohlášení uvedl, že zaútočil na "shromáždění alávitů". Přestože režim má v tomto regionu mnoho kontrolních stanovišť, bezpečnostní opatření nezabránila džihádistům v útoku.

Syrská vláda připsala zodpovědnost za útoky Turecku, Saúdské Arábii a Kataru. Zemím, které podporují různé skupiny rebelů bojujících proti Asadovi.

Alávité tvoří zhruba dvanáct procent syrské populace, jejich víra je považována za specifickou odnož šíitského islámu. Sám Bašár Asad je alávita a příslušníci této komunity jsou zastoupeni ve vysoké míře v armádě, zpravodajských službách, ve státní správě i v byznysu.

autor: Martin Novák | 24. 5. 2016 13:37

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama