Terorista odpálil nálož na svém těle. V nemocnici, kam pomáhal vozit raněné z předchozího výbuchu

Martin Novák Martin Novák
24. 5. 2016 13:37
V Džable nejprve explodovala nálož v automobilu na autobusovém nádraží. Lidé pomáhali zraněným a převáželi je do nemocnice. Byl mezi nimi ale i atentátník Islámského státu. Když se dostal dovnitř na oddělení, kde lékaři zraněné přijímali, odpálil na sobě sebevražednou vestu. Podle některých informací z místa byla útočníkem žena.
Zničená nemocnice v syrské Džable.
Zničená nemocnice v syrské Džable. | Foto: Reuters

Damašek – Pět teroristů s výbušninami na těle a dvě auta napěchovaná bombami přenesli válku v Sýrii do posledních dvou měst, kterým se zatím vyhýbala.

Do Tartúsu a Džable na pobřeží, kde tvoří velkou část obyvatel alávité, podporující režim Bašára Asada.

O život při pečlivě koordinovaných a zřejmě dlouho plánovaných útocích přišlo od pondělka nejméně 154 lidí. O čtyřiadvacet více než při listopadových atentátech Islámského státu v Paříži.

V Džable nejprve explodovala nálož v automobilu na autobusovém nádraží. Lidé pomáhali zraněným a převáželi je do nemocnice.

Mezi nimi ale byl atentátník Islámského státu. Když se dostal dovnitř na oddělení, kde zraněné lékaři přijímali, odpálil na sobě sebevražednou vestu, napsala BBC. Mezi oběťmi jsou čtyři lékaři.

Podle některých informací z místa byla útočníkem žena.

V Tartúsu následovaly exploze v desetisekundových intervalech za sebou. Terčem bylo také autobusové nádraží.

"Lidé prchali pryč, ale nevěděli, jakým směrem to má být. Auta hořela, na zemi byla těla a mnoho krve,“ vypověděl řidič autobusu Nizár Hamádí.

Autobusové nádraží je zničené.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která monitoruje s pomocí místních zdrojů dění v Sýrii, bylo explozí celkem devět a počet obětí zřejmě ještě poroste, protože mnoho lidí utrpělo těžká zranění.

Tartús i Džabla se nacházejí v severozápadní provincii Latákíja. Loni začali syrští povstalci ohrožovat pozice režimu v této oblasti, jejich postup zabrzdila ruská intervence a masivní bombardování ruskými letouny.

V Tartúsu má Rusko dlouhodobě pronajatou námořní základnu.

Islámský stát v prohlášení uvedl, že zaútočil na "shromáždění alávitů". Přestože režim má v tomto regionu mnoho kontrolních stanovišť, bezpečnostní opatření nezabránila džihádistům v útoku.

Zničené autobusové nádraží v syrské Džable.
Zničené autobusové nádraží v syrské Džable. | Foto: Reuters

Syrská vláda připsala zodpovědnost za útoky Turecku, Saúdské Arábii a Kataru. Zemím, které podporují různé skupiny rebelů bojujících proti Asadovi.

Alávité tvoří zhruba dvanáct procent syrské populace, jejich víra je považována za specifickou odnož šíitského islámu. Sám Bašár Asad je alávita a příslušníci této komunity jsou zastoupeni ve vysoké míře v armádě, zpravodajských službách, ve státní správě i v byznysu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy