Sebevražedný dron vysílal záběry až do okamžiku úderu. Rusové netušili, co k nim letí

Video bb Video, bb
25. 5. 2022 13:15
Ukrajinci zveřejnili video z válečné akce sebevražedného dronu Switchblade. Tvrdí, že se jedná o první palubní záběry z bezpilotního letounu předtím, než dopadne na posádku ruského tanku T-72B3.
Sebevražedný dron vysílal záběry před svým úderem. Rusové na nich hledí vstříc smrti. | Video: Reuters

Záběry zveřejnila ukrajinská armáda v úterý 24. května, místo zásahu ale neupřesnila. Na záběrech před výbuchem jsou vidět postavy, které stojí na tanku a hledí směrem k přilétajícímu sebevražednému dronu. Operátor bezpilotního stroje může využít kameru dronu i v posledních okamžicích letu, kdy může přerušit útok, pokud by se jednalo o mylný cíl.

Switchblade vyrábí americká firma AeroVironment a USA se zavázaly poslat na Ukrajinu nejméně 700 těchto dronů na jedno použití, aby jí pomohly v boji proti ruské invazi.

Pokročilejší verze Switchblade 600 vydrží ve vzduchu 40 minut a operuje v okruhu až 40 kilometrů od místa vypuštění. Zvládne zneškodnit i obrněnou pozemní techniku včetně tanků. Odpalovací zařízení sestávající z jednoduchého tubusu váží 23 kilogramů, samotný dron 15 kilogramů.

Jednodušší varianta Switchblade 300 se liší dobou operování i doletem. Její výhodou je výrazně nižší hmotnost a skladnost, samotný dron se vejde do běžného armádního batohu. "Sebevražedné" drony v jejich jednodušší podobě americká armáda poprvé využila při zahraniční misi v Afghánistánu v roce 2010. Hlavním cílem byly ozbrojené skupiny Tálibánu, píše server Bloomberg.

Kapesní zkáza z nebes. Takto funguje bojový dron Switchblade:

Reportáž z představení kompaktního bojového dronu Switchblade | Video: NBC News
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy