Sebevražedný atentátník se odpálil u afghánského vězení. Mnozí vězni utekli

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2020 21:39
Nejméně tři lidé zemřeli a dalších 24 utrpělo zranění při nedělním výbuchu několika bomb u vězeňského komplexu v Dželálábádu na východě Afghánistánu. K odpovědnosti za útok, při kterém se údajně mnoha vězňům podařilo uprchnout, se podle své tiskové agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Foto: Reuters

U vězení nejdříve sebevražedný atentátník odpálil velkou nálož v autě, pak následovaly ještě nejméně dvě další exploze. Tisková agentura DPA informovala, že útočníci se dostali do areálu věznice.

Podle místních úřadů ozbrojenci obsadili také pozice poblíž vězení a zaútočili na příslušníky afghánské policie.

V oblasti je aktivní hnutí Tálibán i místní odnož Islámského státu. V sobotu byl při útoku bezpečnostních sil nedaleko Dželálábádu zabit vysoký představitel IS v Afghánistánu a v Pákistánu Asadulláh Orakzáí. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád správním střediskem, má afghánský IS vedení.

Od dnešního útoku v Dželálábádu se Tálibán distancoval Tálibán. Jeho mluvčí agentuře AP řekl, že hnutí dodržuje třídenní klid zbraní, který začal platit v pátek v souvislosti s muslimským svátkem oběti (íd al-adhá).

Podle odhadů uvedených ve zprávě OSN z minulého měsíce má Islámský stát v Afghánistánu okolo 2200 členů. I když jeho vedení bylo do značné míry zničeno, organizace je prý nadále schopna provádět velké útoky v různých částech země, včetně Kábulu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy