Sebevražedná atentátnice zabila na tržnici v Nigérii 15 lidí

ČTK ČTK
26. 7. 2015 14:13
Nálože odpálila na hlavním tržišti města Damaturu, které je střediskem státu Yobe. Žena údajně trpěla psychickými problémy.
K akci se zatím nepřihlásila žádná skupina. Na severovýchodě Nigérie působí milice Boko Haram, které tam chtějí vyhlásit stát a řídit jej podle islámských zákonů.
K akci se zatím nepřihlásila žádná skupina. Na severovýchodě Nigérie působí milice Boko Haram, které tam chtějí vyhlásit stát a řídit jej podle islámských zákonů. | Foto: Reuters

Abuja - Sebevražedná atentátnice v neděli na severovýchodě Nigérie zabila nejméně 15 lidí. Oznámila to policie. Podle agentury AFP utrpělo zranění 47 osob a mnohé jsou v kritickém stavu. Žena údajně trpěla psychickými problémy.

Nálože odpálila před 11. hodiou středoevropského času na hlavním tržišti města Damaturu, které je střediskem státu Yobe. "Atentátnice byla identifikována jako místní žena, která měla několik let psychické problémy," sdělil zdroj AFP.

K akci se zatím nepřihlásila žádná skupina. Na severovýchodě Nigérie působí milice Boko Haram, které tam chtějí vyhlásit stát a řídit jej podle islámských zákonů. Od roku 2009 zabily na 18 tisíc lidí a 1,5 milionu Nigerijců kvůli násilnostem opustilo své domovy.

Koncem loňského roku Boko Haram ovládala území odpovídající velikostí Belgii, ale letos se ji podařilo z velké části vytlačit. Nigerijské armádě při tom pomáhají sousední země Čad, Niger a Kamerun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 31 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy