Sebevrah zaútočil na Srí Lance na ministerskou delegaci

Reuters Roman Gazdík, Reuters
10. 3. 2009 8:34
Bylo zabito deset lidí, mezi dvaceti zraněnými je i jeden z ministrů
Převoz raněného srílanského civilisty. Ilustrační foto
Převoz raněného srílanského civilisty. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kolombo - Výbuch na oficiální slavnosti v srílanském městě Akuressa si vyžádal životy deseti lidí. Mezi dvaceti zraněnými je i jeden z ministrů. V davu se pravděpodobně odpálil sebevražedný atentátník.

Akuressa se nachází přibližně 160 kilometrů jižně od hlavního města Kolomba a lidé zde za přítomnosti členů vlády slavili narozeniny proroka Mohameda.

„Bylo zde šest ministrů a teroristé využili této příležitosti, aby na nás zaútočili. Pouze jeden z ministrů, Mahinda Vidžésekara, byl zraněn," citovala agentura Reuters ministra pro ropné záležitosti A.H.M. Fauzího.

Vidžésekara, který šéfuje ministerstvu pošt a telekomunikací, je údajně mimo nebezpečí života. Mluvčí ministerstva obrany Lakšman Hullagalle oznámil, že bylo zabito deset lidí a dvacet zraněno.

Armádní přehlídka
Armádní přehlídka | Foto: Reuters

Vláda viní z útoku organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) alias Tamilští tygři, která již čtvrtstoletí bojuje za samostatnost severovýchodní části Srí Lanky s převahou tamilského obyvatelstva.

„Je to sebevražedný atentát, takže to musí být LTTE," citovala Reuters Hullagalleho.

Občanská válka si od roku 1983 vyžádala desítky tisíc životů, armáda dosáhla proti LTTE v posledních měsících výrazných úspěchů a Tamilští ygři nyní na severovýchodě ostrova ovládají pouze území o rozloze přibližně 45 kilometrů čtverečních.

Podle humanitárních organizací však boji velmi trpí civilisté, na něž nebere ohled ani jedna z válčících stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy