Sebevrah z Tálibánu udeřil u základny NATO, 45 raněných

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
17. 10. 2012 10:16
Atentátník přijel k základně v autě plném výbušnin

Kábul - Na základnu mezinárodních jednotek ISAF a afghánské armády ve východním Afghánistánu zaútočil sebevražedný atentátník.

Podle mluvčího Severoatlantické aliance Adama Wojacka teroristé udeřili u strážního stanoviště základny v Zurmatu v provincii Paktíja.

Útočník k němu přijel v autě plném výbušnin a odpálil se. "Je tam mnoho raněných mezi afghánskými vojáky, zatím nemáme informaci o obětech z řad NATO," uvedl Wojack.

"Exploze byla tak silná, že otřásla domy až ve vzdálenosti přes tři kilometry. Po výbuchu navíc následovala minometná či raketová palba směřující na základnu," dodal.

K útoku se přihlásil Tálibán

K útoku už se přihlásil Tálibán. Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid tvrdí, že bylo zabito a zraněno velké množství vojáků.

"Naši mudžáhidové vyzbrojení raketami, samopaly, granáty a sebevražednými vestami pronikli úspěšně na americkou základnu v okrese Zurmat po atentátu s automobilem plným výbušnin, který provedl jeden z našich bojovníků," tvrdil mluvčí.

Podle něho "těžké boje stále pokračují". ISAF to nicméně popřely s tím, že střet ustal a základna je "zabezpečená".

Zahraniční síly mají odejít z Afghánistánu do konce roku 2014. Některé země začínají stahovat své vojáky už nyní, tisíce členů kontingentu západních zemí se mají vracet během příštího roku. Panují obavy, že spolu s oslabováním vojenské přítomnosti NATO poroste v zemi násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy