Jsme v naprosté defenzivě. Ruský generál vyzval k "útokům, které nikdo nečeká"

pru pru
19. 12. 2022 13:38
Rusko jen čeká, až Západ s něčím přijde, a pak teprve vymýšlí, jak proti tomu bojovat, prohlásil minulou středu ve vysílání státní televize Rossija 1 ruský poslanec a generál ve výslužbě Andrej Guruljov. Ruské síly jsou podle něj ve válce na Ukrajině v naprosté defenzivě. "Dostáváme se tak do bodu, kdy jsou skutečně zapotřebí nějaké varovné nebo preventivní údery," apeloval Guruljov.
"Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsou skutečně zapotřebí nějaké varovné nebo preventivní údery," prohlásil ruský generál ve výslužbě Andrej Guruljov. | Video: Rossija 1

Bývalý generál poté podotkl, že další intenzivní útoky jsou zapotřebí zejména v místech, kde je nikdo nečeká. Zda tím myslel určité části Ukrajiny či naopak země Evropy nebo Spojených států, již nedodal. Novinář BBC Francis Scarr, který ruské zpravodajství dlouhodobě sleduje a na Guruljovo vystoupení upozornil na Twitteru, podotkl, že i s ohledem na jeho předchozí slova měl pravděpodobně na mysli státy Západu.

Guruljov také ve středečním vydání známého diskuzního pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem zdůraznil, že Rusko za dodávkami západních zbraní zaostává, a upozornil na to, že s podporou Ukrajiny Západ jen tak neskoncuje. "V tomto ohledu bohužel hrajeme na honěnou," podotkl Guruljov, který v minulosti působil jako zástupce velitele jižního vojenského okruhu Ruska.

"Začalo to přilbami a neprůstřelnými vestami. Pak to byly střelné zbraně, munice a houfnice. Dále raketomety HIMARS a nyní systémy Patriot. Další budou tanky Abrams a Leopard. Na tom nezáleží. Toto všechno tam dorazí," apeloval Guruljov a vyzval ruskou armádu, aby dokončila bombardování ukrajinské energetické infrastruktury.

"Musíme ji dobombardovat, abychom se s tímto problémem už nemuseli potýkat. Spolu s železnicí a ostatním," prohlásil generál, zatímco ostatní hosté včetně populárního moderátora jen beze slov přihlíželi. Invazi na Ukrajinu pak mimo jiné označil za "válku o přežití civilizace a celého ruského národa".

Ve stejném pořadu se před pár týdny rozohnil i samotný moderátor Solovjov, který ve svém plamenném monologu vyhrožoval použitím jaderných zbraní a osočoval hosty, že pohrdají ruskou ústavou. Ti mu ale neúnavně oponovali a jeho názory označovali za odtržené od reality.

Video: Silná káva i pro prokremelské jestřáby. Moderátora zpražili kvůli jaderné hrozbě (23. 11. 2022)

"Může mi někdo vysvětlit, co z nás dělá teroristy?" dotazoval se hostů ruský moderátor Vladimir Solovjov. | Video: Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy