Sčítání škod po superbouři přesáhlo 50 miliard dolarů

Jen ve státě New York škody dosahují 33 miliard dolarů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Americká vláda začala sčítat škody po hurikánu Sandy, který na konci října zasáhl severovýchodní pobřeží USA.

Ekonomické ztráty a materiální škody podle nejnovějších odhadů vyrostly na 50 miliard dolarů.

Konkrétně v severovýchodním regionu, ve kterém se nachází i stát New York, napáchala bouře škody za 33 miliard, řekl ve čtvrtek guvernér státu New York Andrew Cuomo.

"Je to závratná částka, a to obzvláště ve finanční situaci, ve které se nyní nacházíme," řekl Cuomo na tiskové konferenci.

"Superbouře" zasáhla USA 30. října v noci a přešla přes státy New Jersey a New York, nyní míří nad Pensylvánii a podle meteorologů by už měla slábnout. Na řádění Sandy se připravuje také Kanada.

Hurikán si zatím vyžádal více než 100 mrtvých, z toho 34 v New Yorku.

Americká Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) už v úterý oznámila, že v New Jersey a New Yorku je kvůli hurikánu stále 95 000 lidí bez střechy nad hlavou.

Obyvatele New Yorku navíc nyní trápí sněhová bouře. Meteorologové varují, že ve městě mohou být závěje hluboké až 70 centimetrů a vítr dosahuje rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy