V Rusku zničili pomník legionářů. "Čeští psi" přinesli válku

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 5. 2015 14:56
Neochota Samary postavit pomník Čechoslovákům má co dělat s atmosférou v Rusku. U Poloviny jeden takový zhanobili.
Pocta legionářům v Kyjevě.
Pocta legionářům v Kyjevě. | Foto: Vojtěch Marek

Praha/Samara - Neochota úřadů ruské Samary postavit pomník československým legionářům, kteří o město bojovali v roce 1918 s tamními bolševiky, má hlubší kořeny, než se na první pohled zdá.

Momentální atmosféra v Rusku - zvláště v některých jeho částech - totiž takovým počinům nepřeje. Dokládá to i případ, který se stal nedávno na Bajkalsko-amurské magistrále.

Neznámí lidé tam u městečka Polovina zhanobili pomník jedenadvaceti Čechoslováků.

"Před pouhými dvěma lety jsme ho tam odhalili. Někdo ho ale polil červenou barvou a silně poškodil," upozornil šéf odboru pro veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Napětí registruje i ruské ministerstvo obrany. Za liknavý přístup k vybudování pomníku československým legionářům tento týden úřady povolžské Samary pokáralo.

Moskva se obává, že Praha by na nedbalou péči o válečné hroby mohla odpovědět stejně. Šéf ministerské správy pro uctění památky válečných obětí Vladimir Popov proto do Samary vzkázal, že postup tamních úřadů poškozuje vztahy mezi Ruskem a Českou republikou, zejména s ohledem na závazky vyplývající z mezivládní smlouvy z roku 2010.

Na zhanobení legionářského pomníku u Poloviny ruské ministerstvo zatím neodpovědělo. Byť už kvůli němu česká strana protestovala.

Pomník v Samaře je - ale ve skladu

"S bývalými zastupiteli Samary jsme se dohodli na výtvarném řešení pomníku v Samaře, kde leží ostatky sto sedmnácti československých legionářů. Rusům jsme ho i zaplatili (1,1 milionu Kč - pozn. red.), vybrali texty, místo... a přesto to k ničemu nevedlo. Pomník je čtyři roky hotov, leží však rozebrán v samarských skladech. Zatím nevidím žádnou vůli Samarských ho odhalit. Avšak i z jiných ruských měst zaznamenáváme poměrně silné tlaky, abychom pomníky našich legionářů odstranili," konstatuje Stehlík.

Hodnocení sovětské éry je v některých částech Ruska stále velmi vypjaté. Ruské historiky a samarské zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, kupříkladu tamní komunisté označují za přisluhovače fašistů.

"Čeští psi" jsou podle nich odpovědni za rozpoutání občanské války v Rusku.

I podle šéfa samarské vědecké knihovny Alexandra Zavalného překračují akce komunistů všechny myslitelné meze. "Česká vláda pečuje o hroby našich vojáků na svém území, my zase u sebe v Rusku. Je to projev vzájemné úcty," uvedl Zavalnyj.

Co se dělo v červnu 1918

Válka už před téměř sto lety skončila, ale v hlavách mnohých Rusů - a zvláště komunistů - podle Alexandra Zavalného stále pokračuje.

Místní samarské obyvatelstvo přitom v červnu 1918 Čechoslováky nadšeně vítalo jako své osvoboditele od sovětského útlaku. Již v období před dobytím Samary čs. legiemi se místní bouřili proti sovětské vládě, 6. června pak zaútočili na místní věznici, aby osvobodili politické vězně.

Z místních mužů se následně okamžitě zformovala dobrovolná samarská armáda, připravená bojovat proti bolševikům po boku Čechoslováků za demokratické Rusko.

V ruské veřejnosti vládnou i přesto podle Eduarda Stehlíka o legionářích někdy až neuvěřitelné fámy a stereotypy.

Běločeši - jak se jim přezdívalo - jsou i po pětadevadesáti letech označováni za lupiče a vrahy. "Jenomže oni už tenkrát bojovali za demokratické Rusko. Navíc oblasti, které obsadili legionáři, byly opravdovými oázami bezpečí, klidu a demokracie. Dokonce i v tak rozbouřených poměrech, jaké vládly v Rusku za občanské války," připomíná Stehlík.

Kulturní národ pomníky neničí

Josef Miřácký - pravnuk Františka Stránského, jehož ostatky leží pod zhanobeným pomníkem v Polovině - se s tím nehodlá smířit.

"Udělám vše pro to, aby byl pomník obnoven. Ten vandalismus se citelně dotkl celé naší rodiny. Podobné věci by se v kulturních národech neměly stávat. Úcta k padlým vojákům je úcta k padlým vojákům. V Rusku ale podle všeho stále přežívá bolševické myšlení. Lidé, kteří bojovali za demokratické Rusko, jsou v něm dodnes vnímáni jako vrazi a nepřátelé."

Do roku 2018 mají být v Rusku obnoveny dvě až tři desítky legionářských pomníků, které byly původně postaveny ještě během operací čs. legií, ale později je bolševici zničili.

Mstít se však Češi podle Stehlíka nechystají. "K tomu nás nepřiměje ani neochota samarských úřadů či hanobení pomníků československých legionářů v Rusku. Nepřichází to prostě v Česku v úvahu," tvrdí.

České "ale"

K pomníkům sovětských - a tedy i ruských - vojáků se Češi podle oslovených historiků chovají tradičně uctivě. Všechny jsou v dobrém stavu, což mimochodem opakovaně konstatovala i společná česko-ruská komise.

Expert, který si nepřeje být jmenován, přesto namítá: pokud Rusové nedodržují mezivládní dohodu, tak proč ji mají dodržovat Češi?

"Zatím bráníme tomu, aby byly pomníky sovětských vojáků odstraňovány. Jakkoliv o to některá města žádají. My ty jejich žádosti prostě kategoricky zamítáme,"  říká. "Oni sami (Rusové) nás ale tlačí do velmi těžké situace. Oni, na rozdíl od nás, nedodržují smlouvu," upozorňuje.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 38 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 39 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 55 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy