reklama
 
 

Vyzyvatel Merkelové tvrdě kritizoval USA i Polsko. Podle Schulze se tam pokoušejí zničit svobodu

AKTUALIZOVÁNO 19. 3. 2017
Kandidát na post německého kancléře a nově zvolený předseda německé sociální demokracie Martin Schulz se tvrdě pustil do kritiky Spojených států, Maďarska, Polska a Turecka. Podle něj jsou tyto státy ukázkou pokusů o likvidaci svobody. Nešetřil ani německou politickou stranu Alternativa pro Německo, kterou označil za ostudnou.
Doporučujeme

Berlín - Kandidát německé sociální demokracie na kancléře Martin Schulz v neděli tvrdě kritizoval vlády ve Spojených státech, Turecku, Maďarsku a Polsku.

Nepřátelům svobody je třeba se jasně postavit, prohlásil také na mimořádném sjezdu SPD v Berlíně, kde ho zvolili předsedou sociální demokracie.

Schulz řekl, že ho velmi zaujaly nedávné protesty statisíců žen proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho "ženám a demokracii nepřátelským vyjádřením i rasistickým výrokům".

"Ale nemusíme jezdit do Spojených států, abychom viděli pokus, jak má být v západních státech kolo svobody otočeno zpět," řekl. Konkrétně jmenoval Turecko, Maďarsko a Polsko.

"Jako šéf Evropského parlamentu jsem učinil řadu zkušeností, jak tito nepřátelé svobody pracují, každý den se snaží o kousek dále posunout hranici, každý den prolomit další tabu," uvedl. Zmínil přitom údajné omezování opozice, umělců nebo médií. Když někdo stigmatizuje média jako americký prezident Trump, dává sekeru na kořeny demokracie, dodal.

"Je čas postavit se za svobodu a demokracii," prohlásil také Schulz, podle něhož bude sociální demokracie tím nejrozhodnějším protivníkem nepřátel demokracie.

Kritikou Trumpa, která je stálou součástí Schulzových projevů, cílí jedenašedesátiletý politik podle pozorovatelů na německé voliče, u nichž je americký prezident značně nepopulární. I ostrá slova na jeho adresu by tak mohla napomoci Schulzovým šancím, aby se po zářijových parlamentních volbách stal kancléřem.

Tématem německé volební kampaně, do nichž jde SPD vedle konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové jako jeden z favoritů, se mohou stát i napjaté vztahy s Tureckem. Schulz v neděli tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana varoval před tím, aby dnešní Německo znovu srovnával s tím nacistickým a poštvával proti sobě lidi s tureckými kořeny, kteří žijí ve spolkové republice.

Na domácí půdě kandidát SPD na kancléře, který se v neděli stal i předsedou strany, tvrdě kritizoval Alternativu pro Německo (AfD), která je podle něj ostudou Německa.

autor: ČTK

reklama
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama