Scénář konce světa? NASA má plán, jak svět připravit na srážku s asteroidem

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2016 20:20
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vypracoval plán, jak postupovat v případě, že se k zemi bude blížit nebezpečný asteroid. První informaci o hrozícím nebezpečí získá úzká skupinka vědců. Přijde jim SMS zpráva nebo e-mail. Oficiální tiskovou zprávu pro veřejnost zřejmě předběhnou informace, které prosáknou ven a začnou se šířit po internetu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA

Mys Canaveral – První zpráva o tom, že se k Zemi blíží obrovský asteroid, se pravděpodobně objeví ve formě SMS. Obdrží ji malá skupinka maximálně dvanácti prominentních vědců, zatímco ostatní lidé se budou v nevědomosti věnovat svým každodenním činnostem.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) má ve spolupráci s Federální agenturou pro zvládání krize (FEMA) plán na to, jak postupovat v případě blížící se katastrofy. Případný konec světa má už předem stanovený scénář.

Blikající telefony několika vyvolených odstartují zkoumání objektu, který předtím zachytil jeden z velkých teleskopů permanentně sledujících oblohu. V této fázi už je jasné, že se asteroid blíží k zemi a během několika dnů se očekává srážka.

Vědci nyní musí zjistit jeho přesnou polohu, velikost a trajektorii.

Pokud se potvrdí, že opravdu hrozí střet se Zemí, NASA informuje Úřad Bílého domu pro politiku ve vědě a technologiích a následně vydá tiskovou zprávu pro veřejnost.

Špatné zprávy prosáknou na internetu

Ještě předtím se ale zprávy o hrozící srážce s asteroidem velmi pravděpodobně objeví na internetu. "Vzhledem k tomu, že se výzkum provádí venku pod širým nebem, pozorování je volně dostupné na internetu, pokud víte, kde hledat," prozradil důstojník NASA Lindley Johnson v rozhovoru pro Mashable. "Lidé na internetu o tom pravděpodobně budou mluvit ještě dříve, než se dostaneme k bodu, kdy to budeme moci pustit ven," dodal.

Navíc všechny informace o blížícím se objektu už budou k dispozici také ostatním vědcům po celém světě, takže některé z nich zákonitě proniknou i do laických kruhů. Dokonce i amatérští astronomové a lidé vlastnící velké dalekohledy se mohou do výzkumu zapojit.

Běžní obyvatelé se tak o blížící se katastrofě nejspíš dozví z Twitteru a jiných sociálních sítí, kam zprávy dříve nebo později prosáknou.

Přestože možnost nárazu vesmírného tělesa do naší planety reálně existuje, je velmi malá. Má se za to, že 1500 metrů dlouhý asteroid zasáhne Zemi jednou za milion let. Vědci už zmapovali 90 procent objektů kroužících na oběžné dráze, které jsou delší než jeden kilometr.

Jak takovému nárazu zabránit, ale vědcům není zcela jasné, a plán NASA tady končí. Agentura se proto nyní snaží najít způsob, kterým by se dal asteroid blížící se k Zemi vychýlit ze své dráhy. Jedním z možných způsobů by mohlo být odchýlení pomocí laseru. Spolu s Evropskou kosmickou agenturou pak NASA vyvíjí koncept, podle kterého asteroid mohl být ze své dráhy posunut pomocí nárazu jiného tělesa. Možné scénáře se však zatím pohybují pouze v teoretické rovině.

 

Právě se děje

Další zprávy