Savčenková očima Rusů: Putin udělal ohromné gesto milosrdenství. Musela plně přiznat svou vinu

Jiří Just Jiří Just
25. 5. 2016 19:59
Pro jedny národní hrdinka, pro druhé vražedkyně. Rusové vidí propuštěnou pilotku Nadiju Savčenkovou úplně jinak než Ukrajinci. Jak? Odpovídají Igor Morozov, ruský senátor a člen horní komory ruského parlamentu, a Leonid Kalašnikov, první místopředseda zahraničního výboru Státní dumy.
Savčenková očima Igora Morozova (dole vlevo) a Leonida Kalašnikova (vpravo)
Savčenková očima Igora Morozova (dole vlevo) a Leonida Kalašnikova (vpravo) | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Moskva - Rusko propustilo Naděždu Savčenkovou. Vyměnilo ji za dva své vojáky, odsouzené na Ukrajině.

Na Ukrajině Savčenkovou ve středu vítali jako národní hrdinku. Rusové na ni ovšem mají zcela jiný názor.

Aktuálně.cz požádalo o komentář dva členy ruského parlamentu, kteří mají zahraniční politiku v popisu práce. Igora Morozova z Rady federace a Leonida Kalašnikova ze Státní dumy.

Oba dostali stejnou otázku: Co si myslíte o dnešním propuštění Ukrajinky Naděždy Savčenkové.

Tady jsou jejich odpovědi:

Igor Morozov

ruský senátor, člen zahraničního výboru Rady federace

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina podepsat milost pro Naděždu Savčenkovou považuji za ohromné gesto milosrdenství. Protože to byla nerovnocenná výměna.

Válečný zločin, kterého se Savčenková dopustila, si ve skutečnosti nezaslouží žádnou shovívavost, neboť zemřeli nevinní ruští novináři.

Válečný zločin, kterého se Savčenková dopustila, si ve skutečnosti nezaslouží žádnou shovívavost, neboť zemřeli nevinní ruští novináři.

Proč k tomu došlo? V ruské ústavě je jasně uvedeno, že nejvyšší hodnota je lidský život. Myslím si, že právě proto se ruský prezident rozhodl omilostnit Savčenkovou.

Co znamená samotné omilostnění? To znamená, že Savčenková podala žádost o milost a že plně přiznala svou vinu. K tomu zřejmě došlo.

Nyní vyvstává otázka: Nakolik je schopna ocenit krok ruské strany? Nebude nástrojem v rukou těch, kteří prohlubují krizi v mezistátních a regionálních vztazích, mezi Ukrajinou a Ruskem, mezi Evropou a Ruskem?

Velmi bych si nepřál, aby Savčenková pokračovala ve své negativní činnosti v mezinárodních organizacích - v Parlamentním shromáždění OBSE a Rady Evropy. Přáli bychom si, aby ocenila krok ruského prezidenta a pracovala pro blaho míru a zlepšení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem.

Bude natolik moudrá? To je opravdu otázka.

Po téměř dvou letech věznění v Rusku se domů vrátila ukrajinská pilotka Nadija Savčenková. Tu Kyjev vyměnil s Moskvou za dva odsouzené Rusy. | Video: Reuters

Leonid Kalašnikov

člen prezidia ruské komunistické strany, první místopředseda zahraničního výboru Státní dumy

Myslel jsem si, že jediný pravděpodobný scénář řešení situace se Savčenkovou bude její výměna za Alexandrova a Jerofejeva.

Samozřejmě, pro příbuzné ruských novinářů, kteří zemřeli na Donbasu, to není nejlepší varianta. Ale to, že by strávila příštích 20 let ve vězení, by jejich situaci nezlehčilo.

Když jsem viděl, jak k Alexandrovovi a Jerofejevovi běžely jejich ženy, pomyslel jsem si, že Ukrajina běží k Rusku, nebo že Rusko běží k Ukrajině.

Proto její výměna za dva naše chlapce byla nejlepší varianta.

Když jsem viděl, jak k Alexandrovovi a Jerofejevovi běžely jejich ženy, pomyslel jsem si, že Ukrajina běží k Rusku nebo že Rusko běží k Ukrajině. Jak to komu zní lépe. Podobně jako během poslední Eurovize, když Ukrajinci hlasovali pro ruského zpěváka.

My jsme si navzájem blízcí. Ano, existují takoví suroví lidé jako například Savčenková, kteří mohou bez rozmyslu zabíjet. Lze je najít v Rusku i na Ukrajině, ale to nemá žádný vztah k národu.

My jsme si navzájem mentálně blízcí. Z tohoto hlediska si myslím, že je mnohem prospěšnější, že došlo k výměně, než aby Savčenková a Alexandrov a Jerofejev byli dlouhé roky za mřížemi.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy