Savčenková očima Rusů: Putin udělal ohromné gesto milosrdenství. Musela plně přiznat svou vinu

Jiří Just Jiří Just
25. 5. 2016 19:59
Pro jedny národní hrdinka, pro druhé vražedkyně. Rusové vidí propuštěnou pilotku Nadiju Savčenkovou úplně jinak než Ukrajinci. Jak? Odpovídají Igor Morozov, ruský senátor a člen horní komory ruského parlamentu, a Leonid Kalašnikov, první místopředseda zahraničního výboru Státní dumy.
Savčenková očima Igora Morozova (dole vlevo) a Leonida Kalašnikova (vpravo)
Savčenková očima Igora Morozova (dole vlevo) a Leonida Kalašnikova (vpravo) | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Moskva - Rusko propustilo Naděždu Savčenkovou. Vyměnilo ji za dva své vojáky, odsouzené na Ukrajině.

Na Ukrajině Savčenkovou ve středu vítali jako národní hrdinku. Rusové na ni ovšem mají zcela jiný názor.

Aktuálně.cz požádalo o komentář dva členy ruského parlamentu, kteří mají zahraniční politiku v popisu práce. Igora Morozova z Rady federace a Leonida Kalašnikova ze Státní dumy.

Oba dostali stejnou otázku: Co si myslíte o dnešním propuštění Ukrajinky Naděždy Savčenkové.

Tady jsou jejich odpovědi:

Igor Morozov

ruský senátor, člen zahraničního výboru Rady federace

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina podepsat milost pro Naděždu Savčenkovou považuji za ohromné gesto milosrdenství. Protože to byla nerovnocenná výměna.

Válečný zločin, kterého se Savčenková dopustila, si ve skutečnosti nezaslouží žádnou shovívavost, neboť zemřeli nevinní ruští novináři.

Válečný zločin, kterého se Savčenková dopustila, si ve skutečnosti nezaslouží žádnou shovívavost, neboť zemřeli nevinní ruští novináři.

Proč k tomu došlo? V ruské ústavě je jasně uvedeno, že nejvyšší hodnota je lidský život. Myslím si, že právě proto se ruský prezident rozhodl omilostnit Savčenkovou.

Co znamená samotné omilostnění? To znamená, že Savčenková podala žádost o milost a že plně přiznala svou vinu. K tomu zřejmě došlo.

Nyní vyvstává otázka: Nakolik je schopna ocenit krok ruské strany? Nebude nástrojem v rukou těch, kteří prohlubují krizi v mezistátních a regionálních vztazích, mezi Ukrajinou a Ruskem, mezi Evropou a Ruskem?

Velmi bych si nepřál, aby Savčenková pokračovala ve své negativní činnosti v mezinárodních organizacích - v Parlamentním shromáždění OBSE a Rady Evropy. Přáli bychom si, aby ocenila krok ruského prezidenta a pracovala pro blaho míru a zlepšení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem.

Bude natolik moudrá? To je opravdu otázka.

Po téměř dvou letech věznění v Rusku se domů vrátila ukrajinská pilotka Nadija Savčenková. Tu Kyjev vyměnil s Moskvou za dva odsouzené Rusy. | Video: Reuters

Leonid Kalašnikov

člen prezidia ruské komunistické strany, první místopředseda zahraničního výboru Státní dumy

Myslel jsem si, že jediný pravděpodobný scénář řešení situace se Savčenkovou bude její výměna za Alexandrova a Jerofejeva.

Samozřejmě, pro příbuzné ruských novinářů, kteří zemřeli na Donbasu, to není nejlepší varianta. Ale to, že by strávila příštích 20 let ve vězení, by jejich situaci nezlehčilo.

Když jsem viděl, jak k Alexandrovovi a Jerofejevovi běžely jejich ženy, pomyslel jsem si, že Ukrajina běží k Rusku, nebo že Rusko běží k Ukrajině.

Proto její výměna za dva naše chlapce byla nejlepší varianta.

Když jsem viděl, jak k Alexandrovovi a Jerofejevovi běžely jejich ženy, pomyslel jsem si, že Ukrajina běží k Rusku nebo že Rusko běží k Ukrajině. Jak to komu zní lépe. Podobně jako během poslední Eurovize, když Ukrajinci hlasovali pro ruského zpěváka.

My jsme si navzájem blízcí. Ano, existují takoví suroví lidé jako například Savčenková, kteří mohou bez rozmyslu zabíjet. Lze je najít v Rusku i na Ukrajině, ale to nemá žádný vztah k národu.

My jsme si navzájem mentálně blízcí. Z tohoto hlediska si myslím, že je mnohem prospěšnější, že došlo k výměně, než aby Savčenková a Alexandrov a Jerofejev byli dlouhé roky za mřížemi.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy