reklama
 
 

Saúdskoarabský ministr: Vražda přerostla v hysterii. Viníci stanou před naším soudem

27. 10. 2018 11:04
Lidé podle ministra zahraničí Ádila Džubajre připsali jistou vinu Saúdské Arábii dříve, než skončilo vyšetřování. Království podle něj dalo jasně najevo, že ti, kdo jsou za čin zodpovědní, také zodpovědnost ponesou.

Ankara/Rijád/Manáma - Lidé, kteří stojí za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, budou souzeni v Saúdské Arábii. Na bezpečnostní konferenci v Manámě to v sobotu řekl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Chášukdží byl zřejmě zabit 2. října na konzulátu své země v Istanbulu a Turecko žádá, aby Saúdská Arábie vydala podezřelé k soudu do Turecka.

Džubajr prohlásil, že vyšetřování si vyžádá čas. Před ním na konferenci hovořil americký ministr obrany James Mattis, který řekl, že vražda podrývá stabilitu regionu. Vyhnul se ale zmínkám o vině Saúdské Arábie.

Džubajr také řekl, že vztahy mezi Washingtonem a Rijádem jsou "neotřesitelné" i v době "mediální hysterie" rozpoutané kvůli vraždě Chášukdžího.

"Tato záležitost přerostla v hysterii," řekl Džubajr. Lidé podle něj připsali jistou vinu Saúdské Arábii dříve, než skončilo vyšetřování. Království podle něj dalo jasně najevo, že ti, kdo jsou za čin zodpovědní, také zodpovědnost ponesou.

Podle Džubajra vede administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa "racionální a realistickou" zahraniční politiku, kterou mohou podpořit všechny arabské země oblasti Perského zálivu.

V případě Chášukdžího Rijád několikrát změnil výpovědi. Původně tvrdil, že Chášukdží z úřadu ve zdraví odešel, pak ale přiznal, že byl zabit. Šlo ale prý o nešťastnou náhodu při souboji. Nakonec saúdský prokurátor sdělil, že šlo o předem naplánovaný čin. Turecko od začátku hovoří o vraždě a chce, aby bylo komando, které bylo zadrženo v Saúdské Arábii, vydáno k soudu do Turecka. Dosud se ale nenašlo tělo a neví se ani, kdo dal k vraždě příkaz.

autor: ČTK | 27. 10. 2018 11:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama