Saúdskoarabské síly zachránily loď s civilisty, kterou napadli jemenští povstalci

ČTK ČTK
2. 10. 2016 0:11
Saúdskoarabská armáda v sobotu zachránila v Rudém moři cestující lodě, kterou napadli jemenští šíitší povstalci. Podle agentury Reuters loď vezla lékařskou pomoc do města Aden a evakuovala zraněné civilisty. Armáda SAE informovala, že jedno z jejích plavidel bylo zapojeno do "incidentu" poblíž strategické úžiny Báb al-Mandáb, která je přístupem k Rudému moři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dauhá - Saúdskoarabské jednotky bojující v Jemenu v sobotu zachránily cestující lodi používané armádou Spojených arabských emirátů (SAE), která byla v Rudém moři napadena jemenskými šíitskými povstalci. Informovala o tom agentura Reuters.

"Koalice zachránila civilisty z lodi, na kterou zaútočily milice. Loď vezla lékařskou pomoc do města Aden a evakuovala zraněné civilisty," citovala saúdskoarabská státní agentura SPA z prohlášení koalice.

V arabské koalici, která podporuje jemenskou vládu, bojují i stovky vojáků ze Spojených arabských emirátů. Vojáci SAE rovněž provádějí výcviky jemenských sil v Adenu.

Armáda SAE informovala, že jedno z jejích plavidel bylo zapojeno do "incidentu" poblíž strategické úžiny Báb al-Mandáb, která je přístupem k Rudému moři. Žádný člen posádky lodi podle ní nebyl zraněn.

Šíitští povstalci v roce 2014 obsadili jemenskou metropoli Saná a postupovali dál na jih. Loni v březnu se do konfliktu zapojila Saudská Arábie a další arabští spojenci leteckými údery, aby podpořili jemenskou vládu. Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které však ukončení sporu nepřinesly. Podle OSN již v bojích zahynulo přes 10.000 lidí, většinou civilistů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy