Na trůn usedá nový král. Napjatě ho sleduje nejen Washington

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 1. 2015 15:10
To, aby se v zemi udržela stabilita, je klíčové pro celý region Blízkého východu. Nástupce zesnulého saúdskoarabského krále Abdalláha slíbil, že to dokáže.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd a jemenský prezident AAbdar Rabbú Mansúr Hádí v Šarm aš-Šajchu.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd a jemenský prezident AAbdar Rabbú Mansúr Hádí v Šarm aš-Šajchu. | Foto: Reuters

Rijád - Saúdskoarabský král Abdalláh je mrtev. Do čela země se teď postaví jeho bratr Salmán.

A pro dění na neklidném Blízkém východě bude klíčové, aby předání moci v jedné z nejvlivnějších muslimských zemí, jež je největším světovým vývozcem ropy a nejvěrnějším spojencem Spojených států v regionu, proběhlo hladce.

Saúdská Arábie. Oáza relativního klidu na Blízkém východě.
Saúdská Arábie. Oáza relativního klidu na Blízkém východě. | Foto: Aktuálně.cz

Saúdská Arábie je členem takzvané koalice proti teroru, která bombarduje pozice Islámského státu. V případě, že by se Spojené státy rozhodly zasáhnout proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, se navíc počítá s tím, že by království americké armádě poskytlo zázemí.

Převážně sunnitská Saúdská Arábie zároveň působí jako protiváha většinově šíitského Íránu.

Nic se nemění, slíbil Salmán

Nový král Salmán je podle britské odbornice na království Jane Kinninmontové - stejně jako jeho předchůdce - "relativně liberálně zaměřený reformátor, který je ale limitován některými ustálenými zvyklostmi království".

Žádné překotné změny v bohatém pouštním království neočekává ani bezpečnostní expert BBC Frank Gardner.

To, že se Saúdská Arábie neodkloní od své dosavadní politiky, ve svém prvním královském projevu ostatně slíbil i samotný Salmán.

Budeme se držet dosavadní a správné politiky, kterou se Saúdská Arábie ubírá od svého založení.

"Budeme se držet dosavadní a správné politiky, kterou se Saúdská Arábie ubírá od svého založení," prohlásila nová hlava státu v televizním projevu.

Podle analytiků má Salmán dobré vztahy s duchovními. Akceptují ho ale i liberálnější síly v zemi, zásadní výhrady k němu nemají ani šíité.

"Nemůžeme mít v Saúdské Arábii demokracii, jinak by každý kmen byl jednou stranou a skočili bychom v chaosu jako Irák," cituje zpravodajský server Spiegel Online z jednoho z rozhovorů, který poskytl v roce 2010.

V kleštích zla

Salmán to nebude mít lehké. Jeho země se nachází mezi mlýnskými kameny. Z jihu ji ohrožuje jemenská Al-Káida a na severu se znepokojivě rozpíná Islámský stát, který už obsadil velkou část Sýrie a Iráku.

Obě teroristické organizace navíc mají svoje vlivné a bohaté sympatizanty přímo v Saúdské Arábii, odkud také získávají nemalou finanční podporu.

Analytici navíc upozorňují, že značná část Saúdů nechápe, proč jejich země podporuje "jinověrce" ze Spojených států a bombarduje muslimské "bratry" v Iráku a Sýrii.

Nejmladší následník

Devětasedmdesátiletý Salmán se podle některých médií v poslední době potýká se zdravotními problémy a není jisté, jak dlouho bude schopen zemi kralovat.

Novým následníkem trůnu se po 79letém Salmánovi stal Abdalláhův nejmladší nevlastní bratr Markín, jehož si zesnulý panovník vybral jako druhého v pořadí ještě za svého života.

Podle komentátorů to udělal právě proto, aby zajistil hladké předání moci.

V březnu roku 2014 se proto sešla rada královské rodiny, která v Saúdské Arábii schvaluje následníky trůnu. Ta nejmladšího z možných kandidátů schválila i s klauzulí, že rozhodnutí nemůže být zvráceno.

Ne všichni členové rady ale byli pro, a není tak vyloučeno, že bude nástupnictví nejmladšího z princů v budoucnu zpochybňováno, upozorňuje deník The New York Times.

 

Právě se děje

Další zprávy