Saudská Arábie se nepodílela na teroristických útocích z 11. září, píše se v odtajněné zprávě

ČTK ČTK
15. 7. 2016 21:30
V USA byla v pátek odtajněna část vyšetřovací zprávy týkající se teroristických útoků z 11. září 2001. Zpráva neobsahuje žádné důkazy o tom, že by saúdskoarabští představitelé byli do útoků jakkoli zapleteni. Rijád zveřejnění zprávy přivítal. "Doufáme, že zveřejnění těchto stran jednou pro vždy vyjasní všechny případné otázky nebo podezření týkající se činů a záměrů Saúdské Arábie nebo jejích vztahů s USA," uvedl v prohlášení saúdskoarabský velvyslanec v USA
11. září 2001
11. září 2001 | Foto: NYPD

Washington - Americký Kongres zveřejnil odtajněnou část vyšetřovací zprávy týkající se teroristických útoků z 11. září 2001. Kapitola, jež dosud podléhala utajení a pojednává o možném spojení Saúdské Arábie s útočníky, neobsahuje žádné důkazy o tom, že by saúdskoarabští představitelé byli do útoků jakkoli zapleteni, řekl dnes mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Rijád zveřejnění zprávy přivítal. Podle saúdskoarabského velvyslance v USA pomůže vyvrátit podezření, která se ohledně údajného spojení jeho domovské země s teroristy opakovaně objevovala.

Zpráva amerického Kongresu se týká koordinovaných útoků teroristické sítě Al-Káida na dvě americká velkoměsta, které otřásly americkým veřejným míněním a vedly k vyhlášení americké "války proti terorismu". Při útocích na New York a Washington zahynulo téměř 3000 lidí.

Dokument obsahuje i kapitolu o 28 stranách, v níž její autoři prověřují spekulace o možném spojení Saúdské Arábie a lidí napojených na její vládu a vládní představitele s útočníky. Tato část zprávy byla 13 let vedena v režimu utajení, a to zejména kvůli obavám o citlivý obsah, kde se popisují i vyšetřovací metody. Odtajnění nyní nařídil prezident Barack Obama.

"Od roku 2002 vyšetřovací komise pro 11. září a několik vládních úřadů včetně FBI a CIA prověřovaly obsah těchto 28 stran a potvrdily, že ani saúdskoarabská vláda, ani vysocí saúdskoarabští představitelé ani žádná osoba jednající z pověření vlády v Rijádu neposkytli podporu ani povzbuzení těmto útokům," uvedl dnes v prohlášení saúdskoarabský velvyslanec v USA.

"Doufáme, že zveřejnění těchto stran jednou pro vždy vyjasní všechny případné otázky nebo podezření týkající se činů a záměrů Saúdské Arábie nebo jejích vztahů s USA," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy