reklama
 
 

Saúdští vojáci překročili hranice Jemenu, bojují s povstalci

26. 8. 2015 14:35
Armáda Saúdské Arábie vůbec poprvé překročila hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.

Saná - Saúdskoarabské pozemní jednotky poprvé během konfliktu v Jemenu vstoupily na území sousedního státu, kde zasáhly proti šíitským povstalcům.

Stanice Al-Arabíja informovala, že vojáci ze Saúdské Arábie překročili hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.

V Jemenu bojují šíitští povstalci proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Podporuje je Írán, zatímco za Hádím stojí arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Šíité loni v září obsadili metropoli Saná a pak postupovali na další území na západě a jihu země.

Svůj boj vysvětlují jako revoluci proti Hádího zkorumpované vládě a jako válku proti sunnitským radikálům. Jejich postup zpomalily až nálety arabské koalice, která do bojů vstoupila letos v březnu.

Od té doby zahynulo podle údajů Světové zdravotnické organizace 4400 lidí. Z domovů odešlo 1,8 milionu lidí a na 21 milionů z 24 milionů Jemenců potřebuje humanitární pomoc.

Obyvatelé se obávají, že brzy válka v plné síle dorazí i do metropole Saná, kterou od loňského září ovládají povstalci. Ze Saná ve středu podle povstaleckých médií šíitské jednotky odpálily raketu třídy Scud na Saúdskou Arábii, píše agentura Reuters.

autoři: ČTK, Zahraničí | 26. 8. 2015 14:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama