Saúdští vojáci překročili hranice Jemenu, bojují s povstalci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
26. 8. 2015 14:35
Armáda Saúdské Arábie vůbec poprvé překročila hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.
Shromáždění povstalecké skupiny zajdíjských šíitů.
Shromáždění povstalecké skupiny zajdíjských šíitů. | Foto: Reuters

Saná - Saúdskoarabské pozemní jednotky poprvé během konfliktu v Jemenu vstoupily na území sousedního státu, kde zasáhly proti šíitským povstalcům.

Stanice Al-Arabíja informovala, že vojáci ze Saúdské Arábie překročili hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.

V Jemenu bojují šíitští povstalci proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Podporuje je Írán, zatímco za Hádím stojí arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Šíité loni v září obsadili metropoli Saná a pak postupovali na další území na západě a jihu země.

Svůj boj vysvětlují jako revoluci proti Hádího zkorumpované vládě a jako válku proti sunnitským radikálům. Jejich postup zpomalily až nálety arabské koalice, která do bojů vstoupila letos v březnu.

Od té doby zahynulo podle údajů Světové zdravotnické organizace 4400 lidí. Z domovů odešlo 1,8 milionu lidí a na 21 milionů z 24 milionů Jemenců potřebuje humanitární pomoc.

Obyvatelé se obávají, že brzy válka v plné síle dorazí i do metropole Saná, kterou od loňského září ovládají povstalci. Ze Saná ve středu podle povstaleckých médií šíitské jednotky odpálily raketu třídy Scud na Saúdskou Arábii, píše agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy