Saúdská Arábie obnovila těžbu ropy na úroveň před útoky, spor s Íránem trvá

ČTK ČTK
30. 9. 2019 21:28
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco již obnovila těžbu ropy na úroveň, kde byla před útoky na její ropná zařízení ze 14. září. Oznámil to generální ředitel obchodní divize firmy Ibráhím Búaínaín. Írán v pondělí označil nedávné útoky na ropná zařízení za akt "legitimní obrany" jemenských šíitských povstalců.
Areál Saudi Aramco, který byl v polovině září terčem útoků šíitských povstalců, jenž bojují proti ústřední vládě v Jemenu.
Areál Saudi Aramco, který byl v polovině září terčem útoků šíitských povstalců, jenž bojují proti ústřední vládě v Jemenu. | Foto: Reuters

"Do 25. září jsme byli schopni obnovit veškerou kapacitu, kterou jsme měli před útoky," prohlásil Búaínaín na tiskové konferenci ve městě Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Na dotaz, zda těžba už teď činí 9,9 milionu barelů denně, prohlásil, že těžba byla obnovena na cílovou úroveň nebo i trochu výše.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs v polovině září snížily těžbu v Saúdské Arábii o 5,7 milionu barelů, což znamená zhruba o polovinu. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého v době nečekaného výpadku dodávek spoléhá více zemí.

Saúdská Arábie dokázala udržet dodávky zákazníkům na úrovních před útokem, protože čerpala ropu ze svých obrovských zásob. Nabízela také jiné druhy ropy z dalších polí.

Informované zdroje minulý týden agentuře Reuters řekly, že těžební kapacita firmy Aramco byla obnovena na 11,3 milionu barelů denně. Saúdskoarabští činitelé uvedli, že do listopadu by měla dosáhnout 12 milionů barelů denně.

Útok byl legitimní obrana rebelů, tvrdí Írán

Podle íránské diplomacie Teherán povstalce podporuje "duchovními a politickými" prostředky. Jediným řešením, při kterém si Saúdská Arábie zachová svou tvář, je "příměří a dialog", dodal mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Jak doplnil mluvčí íránské vlády Alí Rabíí, svět při svém obviňování opomenul jednu možnost, a sice, že Húsíové mohli použít ruské zbraně, které zabavili jemenské armádě nebo se k nim dostali prostřednictvím trhu se zbraněmi.

K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Mimo jiné i americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale ze zodpovědnosti obvinil Írán a na Twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán ve víkendovém rozhovoru s americkou televizí CBS uvedl, že "jen hlupák by útočil" na hlavní saúdskoarabská ropná zařízení. Vyzval rovněž "k silné a rozhodné akci k odstrašení Íránu".

 

Právě se děje

Další zprávy