Bavte se, ale stát kritizovat nebudete. V Saúdské Arábii otevírají první kino po 35 letech

Hana Vařáková Hana Vařáková
18. 4. 2018 21:30
Prvním veřejně promítaným filmem bude americký blockbuster Black Panther. Obnovení provozu kin je součástí rozsáhlých reforem v Saúdské Arábii.
Filmový fanoušci v Arábii se konečně dočkali. Po 35 letech ropná velmoc povolila kina | Video: Reuters

Rijád - Saúdští Arabové  jsou nadšení konzumenti západní kultury. Lidé tu hojně sledují televizní seriály i nejnovější hollywoodské hity a taky o nich diskutují. Filmy si ale zatím mohli pouštět jen v soukromí. To se teď mění.

V metropoli Rijádu se ve středu po pětatřiceti letech otevírá první kino v zemi. A to ve velkém stylu, prvním veřejně promítaným filmem bude americký blockbuster Black Panther od studia Marvel.

Navíc do budoucna nezůstane u jednoho kina. Americký řetězec AMC jich hodlá v následujících pěti letech otevřít celkem čtyřicet v několika saúdskoarabských městech.

Vláda v Rijádu chce podle britského listu The Guardian v celé zemi do roku 2030 otevřít 350 multikin s celkem 2500 sály. Slibuje si zisk ve výši jedné miliardy dolarů ročně na prodaných vstupenkách, tedy v přepočtu více než 20 miliard korun.

"Otevření multikin podpoří místní ekonomiku tím, že se zvýší výdaje domácností na zábavu a vzniknou nová pracovní místa," řekl ministr kultury Awád Alawád.

Kina v této blízkovýchodní zemi fungovala až do začátku 80. let, kdy je mocní duchovní nechali zavřít, protože podle nich kazila morálku.

Nové kino se nachází ve finanční čtvrti krále Abdalláha v Rijádu a původně to měla být koncertní síň. Do hlavního sálu se vejde pět stovek diváků, kteří usednou v pohodlných kožených sedačkách. K dispozici mají toalety obložené mramorem. Během léta se v rozlehlé budově otevřou další tři promítací sály.

Reformy pro mladé

Populace Saúdské Arábie, která čítá 32 milionů lidí, je podobně jako v dalších zemích Blízkého východu velmi mladá. Většině obyvatel není ani 30 let. Následníkem trůnu je jeden z nejmocnějších mileniálů na světě, teprve dvaatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán. Nová krev po desetiletích vlády starších mužů.

Muhammad bin Salmán.
Muhammad bin Salmán. | Foto: Reuters

Právě korunní princ, kterého jeho otec, král Salmán bin Abd al-Azíz, určil loni v červnu za svého nástupce, hned zahájil nevídané ekonomické a sociální reformy. Jejich cílem je modernizace státu, ekonomika méně závislá na ropě a oslabení vlivu ultrakonzervativních duchovních.

Muhammad bin Salmán hodlá také otevřít svou zemi turistům. Vstupní víza dříve dostávali jen lidé, kteří přijížděli do pouštního království za prací nebo navštěvovali svatá místa. Od letoška vydávají tamní úřady i běžná turistická víza.

Princ nabízí mladým lidem méně jistých zaměstnaneckých míst ve veřejném sektoru. Chce, aby pracovali v soukromém sektoru, kde se budou muset více snažit, aby uspěli.

Reformy však neznamenají, že by se rozšířila i politická práva. Kritizovat režim je nadále zapovězeno, lidé se ale mají víc bavit. Jedná se tedy spíše o sociální svobody než ty politické.

A jde také o velké peníze. Vládní zdroje podle serveru Quartz uvádějí, že Saúdští Arabové utrácejí až 30 miliard dolarů ročně za zábavu jinde, hlavně v Dubaji a Bahrajnu. Tato částka přitom tvoří skoro pět procent hrubého domácího produktu (HDP).

Nemravné a nemorální

Z průzkumu v roce 2014, na který se odvolává britský server BBC, vyplynulo, že dvě třetiny lidí v Saúdské Arábii s přístupem k internetu si pustí jeden film týdně on-line. Navíc devět z deseti lidí tu má smartphone.

Více než milion Saúdských Arabů nyní studuje v zahraničí, kde volně chodí do kin. Sledovat filmy s "nevhodným" obsahem mohou i na palubě letadel Saudi Airways, i když některé scény tu bývají vystřižené.

Otevírání nových kin se ale přesto nelíbí konzervativním duchovním. Ti upozorňují, že kina mohou promítat "nemravné a nemorální" filmy.

Vliv duchovních na saúdskoarabskou společnost však poslední dobou slábne. Jejich politická a sociální role se mění. Státem jmenovaní klerikové sice zůstávají na svých místech a hlásají svoje konzervativní názory, jsou však podřízení politickým vůdcům.

Je to v souladu s princovým slibem, že Saúdská Arábie se vrátí k umírněnému a tolerantnímu islámu, od něhož se odklonila koncem 70. let.

Uvolnění pro ženy

Vlastní kategorií jsou pak ženy, které jsou tradičně v saúdskoarabské společnosti diskriminované. O tom, zda budou studovat, cestovat nebo pracovat, rozhodují muži - otec či manžel. Do práce například chodí jen jedna pětina Saúdských Arabek.

Nedávné reformy jsou ale vůči ženám vstřícné. Od letošního června například budou moci řídit auta. Když první autoškola pro dívky a ženy nedávno spustila provoz, během tří dnů se přihlásilo více než 165 tisíc uchazeček o řidičský průkaz.

Došlo také ke zmírnění zákona, který ženy výrazně omezoval v pohybu bez mužského doprovodu. Saúdské Arabky nyní dokonce mohou samy začít s vlastním podnikáním, bez povolení od mužského opatrovníka.

A také teď po rozvodu snadněji získají děti do své péče. Dříve musely jít k soudu, který se někdy táhl i několik let. Nově sice děti po rozvodu jdou automaticky k otci, ale ženám už stačí, když požádají o jejich svěření do své péče.

Od letošního ledna mají ženy také přístup na tři největší sportovní stadiony v zemi, na kterých vznikly "rodinné sektory". Minulý týden se zase konal první ženský cyklistický závod, kterého se zúčastnilo 47 závodnic.

"Nejvýznamnější reformy budou letos zahrnovat posílení práv žen," řekl nedávno americké stanici CNN Salmán Ansárí, předseda Saúdsko-amerického výboru pro veřejné vztahy. "Ve skutečnosti bych nebyl vůbec překvapený, kdybychom viděli jmenování saúdskoarabské ženy na ministerský post."

Video: Saúdské Arabky budou od června řídit auta

Saúdská Arábie povolí ženám řídit. Království jako jediná země na světě jim v tom bránilo. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy