Jako 13letý protestoval, teď čelí trestu smrti. Saúdská Arábie chce popravit chlapce

ČTK ČTK
8. 6. 2019 15:39
Organizace Amnesty International (AI) vyzvala Rijád, aby zamezil tomu, že osmnáctiletý chlapec dostane v Saúdské Arábii trest smrti. Ten mu hrozí za účast na protivládních demonstracích, jichž se účastnil jako nezletilý. Hoch byl zatčen, když mu bylo 13 let a od té doby je držen v centru pro mladistvé delikventy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Nyní 18letého Murtadžu obvinila loni v létě saúdskoarabská prokuratura mimo jiné z členství v teroristické organizaci, z účasti na protivládních protestech, z házení Molotovových koktejlů na policejní stanici a střílení na bezpečnostních složky, uvedla televize Al-Džazíra. Prokuratura za tyto činy žádá pro chlapce trest smrti. Některých demonstrací se přitom hoch účastnil teprve jako desetiletý.

Podle reportáže CNN z tohoto týdne pochází Murtadža z šíitské rodiny, jejíž členové se často účastní demonstrací za lidská práva a proti diskriminaci šíitské menšiny sunnitskou vládou. Hoch začal manifestovat už v deseti letech, kdy se mimo jiné spolu s podobně starými dětmi účastnil demonstrací na kole během takzvaného arabského jara, jimiž jsou nazývány protivládní manifestace na Blízkém východě a v severní Afriky, jež vypukly v roce 2010.

Podle Amnesty International byl hoch zatčen v roce 2014 a umístěn do detenčního zařízení pro mládež. Tam byl podle AI bitím a zastrašováním nucen k tomu, aby se přiznal k trestným činům. Až do loňského léta, kdy se konalo první soudní stání, k němu podle AI nesměli právníci.

"Saúdskoarabské úřady drží mrazivý rekord v používání trestu smrti k zastrašování politických odpůrců a k trestání protivládních demonstrantů, včetně dětí, ze šíitské menšiny," uvedla Lynn Maaloufová z AI.

Kritiku AI i OSN si Rijád vysloužil například také letos v dubnu, kdy popravil 37 lidí za násilí při protivládních demonstracích, většina z popravených byli šíité. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA byla v této zemi od začátku letošního roku popravena stovka lidí. Loni popravily tamní úřady podle AI 149 osob.

Saúdská Arábie má na 33 milionů obyvatel, z nichž asi 15 procent jsou šíitští muslimové. Ti si dlouhodobě stěžují na diskriminaci ze strany režimu, jehož vedení vyznává striktní vahhábitskou podobu sunnitského islámu.

Video: První rozhovor s mladou Saúdskou Arabkou, která utekla od rodiny

První rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy