Saúdové poprvé v historii nechali volit i kandidovat ženy. Šance na zvolení je prý ale malá

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2015 17:54
Saúdská Arábie, která ženám zakazuje řízení automobilu nebo bez souhlasu muže cestovat, pořádala první volby za účasti žen. "Abych vám řekla pravdu, nekandiduji, abych vyhrála. Zvítězily jsme už tím, že jsme se zúčastnily," řekla jedna z kandidujících, dětská lékařka Amal Badraddín Saváríová s tím, že ženy mají jen malou šanci na zvolení.
Poprvé v historii měly saúdskoarabské ženy právo kandidovat i volit.
Poprvé v historii měly saúdskoarabské ženy právo kandidovat i volit. | Foto: Reuters

Rijád - V Saúdské Arábii se dnes konaly volby do místních rad významné tím, že poprvé v historii země měly právo volit i kandidovat ženy. Podle agentury AFP o křesla ve 284 místních radách usiluje asi 900 žen a 6 tisíc mužů.

Zaregistrovalo se přes milion voličů, z nichž 1,3 milionu jsou muži a 130 tisíc ženy. Volily se jenom dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina bude jmenována přímo. Odborníci soudí, že ženy by se mohly objevit právě v této jmenované skupině radních.

Sčítání výsledků začne v neděli a datum jejich zveřejnění není zatím známo.

Saúdská Arábie vyznává přísnou vahhábovskou formu islámu. Součástí tohoto učení je oddělování mužů a žen a četná omezení svobod žen. Těm království například nevydává řidičské průkazy, byť řízení automobilu ženám výslovně nezakazuje. Saúdské Arabky bez souhlasu opatrovníků, jimiž jsou manželé, ale také otcové, bratři nebo další mužští příbuzní, rovněž nesmějí cestovat ani vyřizovat mnoho rodinných záležitostí.

Pro některé ženy byla dnešní šance odevzdat svůj hlas emotivní záležitostí. "Ženy mají právo odevzdat hlas," řekla třicetiletá Avátif Marzúková, která volila ve škole v Rijádu a neubránila se slzám. "Zatím jsme takové věci viděli jenom v zahraničních televizích," řekla. Jednou z kandidujících v Rijádu byla dětská lékařka Amal Badraddín Saváríová. "Abych vám řekla pravdu, nekandiduji, abych vyhrála. Zvítězily jsme už tím, že jsme se zúčastnily," řekla k poznámce, že ženy mají zřejmě malou šanci na zvolení.

Přísné oddělení mužů a žen platilo dnes také ve volebních místnostech, které musely být vyhrazeny vždy jen jednomu pohlaví. Ženy před vchody přiváželi muži a čekali na ně v autech; novináři se k voličkám dostávali velmi těžce, byť byly zahalené od hlavy k patě. Některé ženy si nepřály být fotografovány a nelíbila se jim přítomnost fotografů.

Třiapadesátiletý Muhammad Chimarí čekal před ženskou sekcí volební místnosti v Rijádu na svou dceru v autě. "Povzbudil jsem ji, aby šla volit, chceme konečně skoncovat s těmi bariérami. Pokud je místnost oddělená, ženy se nemíchají s muži, proč by neměla volit?" řekl o své dceři, která pracuje jako učitelka. "Ženy jsou učitelkami, lékařkami, zdravotními sestrami a inženýrkami. Jsem pro vše, co neporušuje šaríu (islámské právo)," řekl Chimarí.

Saváríová čekala, že přijde volit více žen. "Naši společnost řídí na první pohled muži, ale ženy pracují všude," řekla.

Mnozí z voliček a voličů dali hlas mužskému kandidátovi, protože v kampani neměli možnost seznámit se dostatečně k kandidujícími ženami. Našli se ale i kritici nového pořádku. Abdalláh Majtib mířící do volební místnosti ve své čtvrti v Rijádu nevidí důvod, proč by ženy měly volit. "Na takových místech nemají co dělat. Žena má být doma, starat se o dům a vychovávat novou generaci. Když jí dovolíme chodit ven a dělat takové věci, kdo se postará o mé syny?" řekl.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy