reklama
 
 

Saúdové našli v čínském sušeném mléce od Nestlé melamin

3. 12. 2008 13:37
Průmyslovou látkou se letos v Číně otrávilo na tři sta tisíc dětí

Rijád - Úřad pro kontrolu potravin a léků v Saúdské Arábii oznámil, že v baleních sušeného mléka vyrobeného v továrně Nestlé v Číně byl zjištěn vysoký obsah průmyslové chemické látky melamin, kterou se letos otrávily tisíce čínských dětí.

"Výrobek obsahuje vysokou koncentraci (látky), která je zdraví škodlivá," uvedl úřad na svých internetových stránkách. Konkrétně má jít o 400gramové balení prodávané pod názvem Nesvita pro-Bones a s datem výroby 6. května 2008. Jeho konzumace může být údajně škodlivá pro osoby všech věkových skupin.

Škodlivé množství melaminu bylo ale prý objeveno i v 900gramovém a 1800gramovém balení téhož výrobku.

Mluvčí ve Švýcarsku sídlícího potravinářského koncernu, který je co do objemu produkce světovou jedničkou, se k informacím zatím nevyjádřil.

Melamin se podle saúdského úřadu rovněž vyskytoval v čokoládových oplatkách vyrobených firmou ApolloFood Industrie se sídlem v Malajsii.

Ani jeden ze zmiňovaných produktů by neměl být konzumován dětmi, dodali kontroloři. Není ale jasné, zda už byly výrobky staženy z prodeje či zda byl uvalen zákaz na jejich dovoz.

Melamin je průmyslová látka bohatá na dusík, která se běžně vyskytuje v plastech. Do potravin se v Číně podle všeho přidávala proto, aby výrobci ošálili státem nařízené testy na povinný obsah bílkovin, který by jinak nesplnili.

V září tohoto roku čínská média poprvé přinesla informaci o dětech, jež se otrávily při konzumaci mléčných výrobků obsahujících melamin. K dnešnímu dni oficiálně přiznávaný počet postižených dětí dosahuje 294 tisíc. Šest dětí otravu nepřežilo.

Skandál již poněkolikáté otřásl důvěrou v čínské výrobky. Řada zemí zakázala dovoz mléčných výrobků z Číny, některé uvalily omezení i na jiné potravinové produkty čínské provenience. Loni byl melamin objeven také v baleních psího krmiva dodávaného na americký trh.

autor: Reuters | 3. 12. 2008 13:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama