Saúdové mají nového korunního prince. Je ročník 1933

Václav Viták
2. 11. 2011 12:01
Princ Najíf se nemusí učit řídit zemi, už dlouho je spoluvládcem království
Osmasedmdesátiletý korunní princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd (zcela vlevo).
Osmasedmdesátiletý korunní princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd (zcela vlevo). | Foto: Reuters

Rijád - Saúdská Arábie má nového korunního prince. A není to žádný mladík.

Najíf ibn Abdal Azíz Saúd je na světě už 78 let a oficiálním nástupcem trůnu se stal, protože 22. října zemřel v New Yorku původní dědic trůnu, jeho osmdesátiletý bratr Sultán ibn Abdal Azíz Saúd.

Korunní princ Sultán, jenž patřil k nejvlivnějším členům královské rodiny, podlehl rakovině tlustého střeva.

Téměř padesát let zastával funkci ministra obrany, která patří v Saúdské Arábii - jež se snaží mít co nejmodernější armádu, a nakupuje proto pravidelně za obrovské sumy špičkovou vojenskou techniku - k těm nejdůležitějším.

Křeslo šéfa resortu obrany zatím zůstává neobsazené.

I Najíf se na řízení pouštního království podílí už desítky let. Od roku 1975 je ministrem vnitra a v posledních letech běžně v době nepřítomnosti krále Abdalláha a korunního prince Sultána přebíral vedení země.

Jak král Abdalláh, tak princ Sultán museli často do zahraničí kvůli léčení. Abdalláhovi je nyní osmdesát sedm let a má čím dál větší zdravotní potíže. Teď se zotavuje z již třetí operace zad v letošním roce.

Tvrdý muž Najíf

Princ Najíf si získal Západ svým nekompromisním postupem proti militantním islamistům z Al-Káidy. Patnáct z devatenácti teroristů, kteří měli na svědomí 11. září 2001, pocházelo ze Saúdské Arábie.

Najíf poté zahájil nemilosrdné tažení proti teroristickým buňkám v Saúdské Arábii a jím vedená policie od roku 2001 doteď pozatýkala přes jedenáct tisíc osob obviněných z vazeb na teroristické sítě.

Najíf ale také chránil stávající saúdský režim, protože Al-Káida chtěla podkopat moc královské rodiny, tradičního spojence USA, a oslabit tak vztahy Rijádu s Washingtonem.

Větší konzervativec než Abdalláh?

Nový korunní princ Najíf je některými experty považován za silně konzervativního i na saúdskoarabské poměry.

Nesouhlasí s opatrnými reformami, které král Abdalláh začal dělat, a v roce 2009 se například vyjádřil, že nevidí žádný důvod pro to, aby ženy měly volební právo a účastnily se politiky.

Saúdští muži vyjadřují podporu novému korunnímu princi Najífovi.
Saúdští muži vyjadřují podporu novému korunnímu princi Najífovi. | Foto: Reuters

Letos veřejně pokáral jednoho člena šúry, čistě poradního orgánu saúdského krále, který řekl, že by saúdským ženám mělo být dovoleno řídit vůz.

Najíf, který vyrůstal na královském dvoře ve 30. a 40. letech minulého století, patří k mizející generaci Saúdských Arabů, kteří ještě pamatují, jak vypadal život v pouštním království předtím, než ho obrovské příjmy z ropy změnily k nepoznání.

Nový saúdský korunní princ si ponechal funkci ministra vnitra, k tomu byl ale ještě jmenován vicepremiérem.

Je prvním oficiálním dědicem trůnu, kterého vybrala sedmatřicetičlenná rodinná rada složená z jeho bratrů a bratranců, nikoliv sám král.

Král Abdalláh tuto radu ustavil v roce 2006 v rámci svých reforem s cílem usnadnit proces nástupnictví a zvýšit jeho transparentnost.

 

Právě se děje

Další zprávy