Jupiter přišel o rekord. Vědci našli u Saturnu dvacet nových měsíců

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 10. 2019 20:55
Jupiter ztratil jedno ze svých prvenství. Stále je sice největší a nejtěžší planetou sluneční soustavy, už se ale nemůže chlubit nejvyšším počtem měsíců. Předběhl ho Saturn, u něhož vědci nově objevili dvacet dosud neznámých družic.
Planeta Saturn.
Planeta Saturn. | Foto: NASA.gov

Kolem Saturnu obíhá celkem 82 dosud známých měsíců, u Jupiteru se jich nachází "jen" 79. O objevu dvacítky nových družic informovalo v pondělí Centrum pro malé planetky (MPC), které spadá pod Mezinárodní astronomickou unii (IAU). 

"Je vzrušující, že jsme je našli," neskrývá nadšení astronom Scott Sheppard z amerického Carnegieho vědeckého institutu, který se na objevu těles podílel. Zpráva o jejich nalezení přichází více než rok poté, co tým odborníků v čele s Sheppardem vypátral dvanáct nových měsíců naopak u Jupiteru. 

Podle Shepparda nejnovější objev pomůže objasnit, jak se Saturn - druhá největší planeta sluneční soustavy - vyvinul do své současné podoby. Vědci by například mohli lépe porozumět podmínkám, které dříve v okolí planety panovaly, a tomu, k jakým kolizím tu docházelo. Uvedl to pro britský deník The Guardian.

"Myslím si, že tyto měsíce nám v podstatě ukazují, jak byl sluneční systém ve velmi vzdálené minulosti chaotický. V podstatě všechno se sráželo a měsíce jsou pozůstatkem těchto procesů," myslí si Sheppard.

Kolize s měsíci Jupiteru

Všechny nově nalezené družice jsou velmi malé, jejich průměry se pohybují kolem pěti kilometrů. Sedmnáct z nich pak obíhá kolem Saturnu v opačném směru, než v jakém se planeta otáčí.

Devatenácti měsícům trvá přes tři roky, než planetu obkrouží celou. Jen jeden rychlejší to zvládne za zhruba dva roky. 

Celá dvacítka měsíců se dělí do tří skupin: na inuitské, galské a severské. A to podle několika ukazatelů - například v jaké vzdálenosti od Saturnu leží, nebo podle úhlu, v jakém obíhají. Vědci mají za to, že každý z těchto měsíců vznikl rozpadem jedné velké družice na menší části. 

"Podobný styl seskupování vnějších měsíců můžeme pozorovat také u Jupiteru. To naznačuje, že mezi družicemi v Saturnově systému kdysi docházelo ke srážkám nebo že do nich narážely vnější objekty jako asteroidy nebo komety, které je zrovna míjely," vysvětlil pro odborný časopis National Geographic Sheppard. 

Najděte jim jméno

Vědci objevili dvacítku nových satelitů kolem Saturnu díky vyspělým počítačovým technologiím, které dokážou detailně rozluštit snímky pořízené teleskopy. A také díky algoritmům pro sledování menších a vzdálenějších vesmírných objektů.

Svým dílem teď může přispět i široká veřejnost. Carnegieho institut požádal o pomoc s výběrem jmen pro nové měsíce. Jako jedinou podmínku stanovil, že jména musí být inspirována významnými postavami ze severské, galské či inuitské mytologie.

Sheppard věří, že se v budoucnu díky ještě lepší generaci teleskopů podaří objevit i další satelity v okolí plynných obrů (velké planety, jejichž hmota je převážně ve formě plynu nebo kapalného skupenství - pozn. red.). Tedy Jupiteru, Saturnu a dvou planet nejvzdálenějších od Slunce - Uranu a Neptunu.

Video: Vědci ukázali první snímek černé díry. Je těžká jako miliarda Sluncí, popisuje Bursa

Jsem spokojený s tím, že Einsteinova teorie relativity zjevně funguje, těšil jsem se, že bude vypadat přesně takhle, říká Michal Bursa z Akademie věd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy