Černý den ruského letectva. Úder na Krymu byl drtivý, snímky usvědčují Kreml ze lži

Martin Novák Martin Novák
11. 8. 2022 16:38
Úterní exploze na ruské letecké základně Saky poblíž města Novofedorovka na západním pobřeží anektovaného Krymu byly obrovské a zničující. Dokládají to satelitní snímky společnosti Planet Labs, respektive srovnání záběrů základny před útokem a po něm.
Zničené letiště na Krymu, snímek po výbuchu.
Zničené letiště na Krymu, snímek po výbuchu. | Foto: ČTK

Svědci popsali, že v krátkém časovém sledu slyšeli dvanáct výbuchů. Moskva událost bagatelizovala tvrzením, že explodovala letecká munice ve skladech a tvrdila, že žádná letadla nejsou zničená. Kyjev naopak uváděl devět zasažených strojů.

Satelitní fotky ukazují, že ukrajinská verze má blíže k pravdě. Na záběrech je vidět osm zničených letadel. Ruské letectvo bombardovanou základnu používalo k náletům na ukrajinské pozice po 24. únoru, kdy začala invaze. Na ploše stálo v době útoku třináct stíhaček Suchoj Su-30, dvanáct bombardérů Suchoj Su-24, jeden dopravní Iljušin IL-76 a osm helikoptér Mi-8.

Srovnání snímků letiště Saky na Krymu. Nahoře fotka z 9. srpna před útokem, dole z 10. srpna po úderu.
Srovnání snímků letiště Saky na Krymu. Nahoře fotka z 9. srpna před útokem, dole z 10. srpna po úderu. | Foto: Reuters

Ruská strana hovoří pouze o jednom mrtvém, čtrnácti zraněných lidech a několika zničených budovách v okolí letištní plochy. V okruhu dvaceti kilometrů vylétla v době výbuchů z domů okna a skleněné výlohy.

Stále není jasné, jak Ukrajinci úder provedli. Analytici považují za možné nasazení upravených protilodních střel Neptun. Existují také verze o útoku zevnitř: tedy že skupina partyzánů nebo výsadek speciálních sil operovaly přímo na místě a použily například drony s municí. Záběry ale spíš svědčí o úderu z velké vzdálenosti.

Letiště na Krymu, snímek před výbuchem.
Letiště na Krymu, snímek před výbuchem. | Foto: ČTK

Nejbližší ukrajinské pozice jsou od zasaženého letiště na Krymu vzdálené 200 kilometrů. Teoreticky tedy Ukrajinci nemohli použít účinné americké raketomety HIMARS. Ty, které má ukrajinská armáda k dispozici, mají dostřel 80 kilometrů.

Rusko samo z úderu Ukrajinu neobvinilo. Podle amerického Institutu pro výzkum války by tím přiznalo, že jeho protiraketová obrana nebo bezpečnostní opatření v okolí základny jsou žalostné.

Elitní investigativní novinář Eliot Higgins ze serveru Bellingcat, zabývající se ověřováním lokací a událostí ze satelitních snímků a dalších veřejných zdrojů, po analýze záběrů letiště Saky napsal: "Jsou tam velké krátery o průměru dvacet až pětadvacet metrů. To vypadá na použití velké munice, odpálené z velké vzdálenosti."

Letiště na Krymu, snímek před výbuchem.
Letiště na Krymu, snímek před výbuchem. | Foto: ČTK

Nečekaný a bezprecedentní útok vyvolal exodus lidí z Krymu. Pláže na pobřeží Černého moře se vylidnily a na Kerčském mostě, který spojuje poloostrov s ruskou pevninou, se tvořily mnohakilometrové zácpy automobilů. Odjížděli hlavně ruští turisté, kteří byli na Krymu na dovolené.

Krátce před středeční půlnocí se ozvaly výbuchy také z vojenského letiště Zjabrovka v Bělorusku, blízko ukrajinských hranic. Příčina je zatím nejasná: podle sdělení běloruského ministerstva obrany na letišti "hořelo zařízení".

Video: Zasažená ruská letecká základna na Krymu

Výbuch na ruské letecké základně na anektovaném Krymu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy