Satelit Envisat zmizel. Tuhle krásu za 10 let nafotil

Satelit Envisat zmizel. Tuhle krásu za 10 let nafotil
Úkolem družice bylo detailní zkoumání Země, jejího povrchu a atmosféry. Cílem bylo zejména monitorovat procesy a změny v životním prostředí.
Envisat nám prolétal nad hlavou každých 101 minut ve výšce asi 790 kilometrů. Bylo to nejsložitější a nejdokonalejší zařízení tohoto typu, jaké kdy lidstvo sestrojilo. Donedávna přitom stíhal pořizovat cenné snímky, které potěší i oko laika. Posuďte sami.
Envisat bylo multifunkční zařízení, které posunulo lidské vědění v mnoha  disciplínách. Naší Zemi totiž sledoval prostřednictvím hned několika odlišných senzorů. Díváte se na první snímek, pořízený v březnu 2002 zařízením MERIS (Medium Resolution Imaging Spectrometer). To monitoruje odrazy slunečních paprsků. V tomto případě v západní Africe.
Jen o pár měsíců později, v listopadu 2002, poslal Envisat na Zemi tento snímek ropné skvrny poblíž španělských břehů. Pořídil ho pomocí ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar), radaru, který uměl krom detekce ropy v moři zaznamenat i vertikální pohyb pevniny v řádu milimetrů.
Foto: ESA
Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 5. 2012 6:25

Symbolicky jen několik týdnů po desátém výročí ve službách vědy a lidského poznání se nadobro odmlčel Envisat - Environmentální satelit Evropské vesmírné agentury. Za deset let na oběžné dráze ale domů poslal stovky snímků. Podívejte se na naši planetu jeho senzory.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy