Sarkozyho zřejmě čeká soudní proces, neuspěl s odvoláním kvůli financování kampaně

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2018 12:26
Sarkozy čelí i dalším obviněním, mimo jiné kvůli kampani z roku 2007 či údajnému ovlivňování soudce.
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

Paříž - Bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zřejmě čeká soudní proces kvůli obvinění z nelegálního financování volební kampaně v roce 2012. Informovala o tom agentura AFP, podle níž soud ve čtvrtek zamítl odvolání Sarkozyho právníků, snažících se procesu zabránit.

Politik, který vedl Francii v letech 2007 až 2012, čelí i dalším obviněním, mimo jiné kvůli kampani z roku 2007 či údajnému ovlivňování soudce. Sarkozyho advokát podle AFP oznámil, že proti rozhodnutí podá kasační stížnost.

Podle prokuratury Sarkozy překročil povolený finanční limit 22,5 milionu eur (580 milionů korun), který pro prezidentskou kampaň stanovuje zákon. Bývalý šéf Elysejského paláce však neúspěšnou snahu o své znovuzvolení podpořil téměř 43 miliony eur. Ve snaze zakrýt porušení zákona podle prokuratury organizátoři kampaně začlenili pomocí falešných faktur nepovolené prostředky do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Sám Sarkozy veškerá obvinění odmítá. Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela a jejímž jménem francouzská média aféru označují, již dříve podvody přiznala.

Francouzská justice rozhodla o konání procesu poprvé už loni v únoru, exprezidentovi právníci se však odvolali. Rozhodnutí odvolacího soudu se očekávalo 20. září, soud jej však odložil. Čtvrteční verdikt podepsal pouze jeden ze dvou soudců, kteří se případem na pařížském odvolacím soudu zabývali, což je podle francouzských médií velmi výjimečné a kritizoval to i Sarkozyho advokát.

"Tato zjevná neshoda, nutno podotknout že velmi zřídka vídaná, dokládá nesmyslnost tohoto rozhodnutí," řekl novinářům obhájce Thierry Herzog s tím, že hodlá podat stížnost, která podle AFP může zpozdit začátek procesu.

Kasační stížnost je ve Francii mimořádným opravným prostředkem, který lze uplatnit po vyčerpání všech možností odvolání. Kasační soud přezkoumává, zda soudci neporušili procesní pravidla či neudělali chybu při aplikaci zákonů.

Třiašedesátiletému exprezidentovi hrozí také další soud kvůli nelegálnímu financování kampaně, tentokrát té v roce 2007, při níž údajně používal peníze od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sarkozy byl v březnu předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Čelí i několika dalším pokračujícím vyšetřováním.

Podívejte se na video k Sarkozyho případu:

Nicolase Sarkozyho podezřívají z toho, že ho v prezidentské kampani v roce 2007 finančně podpořil tehdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump zrušil veškeré sankce uvalené proti Turecku kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy