Sarkozy uspěl, Francie si schválila změnu ústavy

bh
21. 7. 2008 19:56
Rozhoduje se i o referendu k přijetí Turecka do EU

Paříž - Francouzské Národní shromáždění schválilo nejvýznamnější změnu v ústavě Páté republiky. Jde o důležité vítězství prezidenta Sarkozyho, který z ústavní reformy udělal jeden ze svých hlavních předvolebních slibů. Triumf to byl těsný, změna prošla rozdílem jednoho hlasu.

Celkem 906 poslanců Národního shromáždění a senátorů se sešlo v historických sálech zámku ve Versailles, aby o novelizaci ústavy hlasovali.

V pořadí již 24. balík změn francouzského základního zákona od roku 1958 byl testem politiky prezidenta Nicolase Sarkozyho. Právě on totiž po nástupu do funkce slíbil, že posílí roli parlamentu a odstraní některé rozbujelé pravomoci, které prezidentský úřad získal za Charlese de Gaulla.

Sarkozy potřeboval v Kongresu, tedy společném shromáždění obou parlamentních komor, třípětinovou většinu. Vzhledem k tomu, že socialisté, zelení a komunisté byli proti změnám, očekával se velmi těsný výsledek.

Méně moci Sarkozymu. Nebo naopak?

A co schválená reforma mění? Prezident bude moci být volen na dvě období, parlament získá v některých oblastech právo veta, kterým může torpédovat prezidentovo rozhodnutí a vláda ztratí možnost kontrolovat práci parlamentních výborů.

Foto: Aktuálně.cz

Socialisté ale tvrdě kritizovali fakt, že Sarkozy chce po vzoru svého protějšku v USA každoročně přednášet před oběma komorami obdobu Zprávy o stavu unie.

„To je nomokracie, čili vláda jediného muže," kritizoval Sarkozyho socialistický senátor a exministr spravedlnosti Robert Badinter.

Novela také obsahuje možnost pořádání referenda ke každému dalšímu rozšíření EU. Ledaže by tři pětiny zástupců obou komor parlamentu nerozhodly jinak.

V praxi by referendum pravděpodobně znamenalo zastavení tureckých snah o vstup do unie. Většina Francouzů si totiž Ankaru v evropském klubu nepřeje.

 

Právě se děje

Další zprávy